gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.9.2019 (Webnoviny.sk) – Už bývalej štátnej tajomníčke Ministerstva spravodlivosti SR Monike Jankovskej nič nebráni v tom, aby sa mohla vrátiť do talára. Situáciu okolo Jankovskej nekomentuje zatiaľ ani predseda Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský.

Jankovská bude po odchode z postu štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti zaradená práve na trestný úsek bratislavského krajského súdu. V minulosti pôsobila v Trenčíne, ale ešte v tomto roku sa nechala oficiálne preložiť na pôde Súdnej rady SR.

Funkcie sudkyne sa ešte neujala

„Krajský súd v Bratislave v tejto chvíli nedisponuje oficiálnymi informáciami o zániku funkcie štátnej tajomníčky MS SR – JUDr. Moniky Jankovskej potom, ako sa jej rozhodla vzdať 3. septembra tohto roka. Z tohto dôvodu sa zatiaľ neujala funkcie sudkyne Krajského súdu v Bratislave. Preto považujem v súčasnosti tieto otázky za predčasné,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

V prípade odchodu z pozície štátnej tajomníčky neplynie Jankovskej žiadna lehota. Do talára sa teda môže vrátiť okamžite. Po prerušenom výkone funkcie sa nemôže rok uchádzať o post podpredsedníčky či predsedníčky súdu.

Štátnej tajomníčke Monike Jankovskej ešte vo štvrtok 22. augusta podvečer zadržali policajti mobilný telefón v súvislosti s údajnou komunikáciou s Marianom K. pomocou aplikácie Threema.

Jankovská následne odcestovala na plánovanú dovolenku. Okrem Jankovskej vzali policajti mobilné telefóny aj viacerým sudcom či prokurátorom. Štátna tajomníčka ešte v utorok informovala novinárov, že zo svojej funkcie odstúpi.

Praženková žiada informácie z prokuratúry

Situáciu okolo zaistených mobilných telefónov skúma aj predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková, ktorá si už vyžiadala informácie z prokuratúry.

„Je absolútne predčasné hovoriť o konkrétnych sankciách pre jednotlivcov, samozrejme treba spomenúť, že táto možnosť tu je. Ja však nedisponujem žiadnou overenou informáciou, čo sa vlastne stalo, mám informácie len z médií, a preto sa obraciam listom na generálnu prokuratúru so žiadosťou o súčinnosť a informácie potrebné pre rozhodovanie a výkon kompetencií tak súdnej rady, ako aj pre výkon mojej kompetencie,“ povedala na margo policajnej akcie Praženková.

Praženková v tomto roku navrhovala Jankovskú na ústavnú sudkyňu. V súvislosti s Jankovskou bolo medializované aj jej údajné prepojenie na advokáta Radomíra Bžána, ktorý zastupoval Slovensko pri spore o vodné dielo v Gabčíkove.

Súdna rada SR v minulosti posudzovala aj etickú rovinu kontaktov Bžána na predsedu Krajského súdu v Bratislave Ľuboša Sádovského, pod ktorým bude Jankovská pôsobiť.

VIAC O TÉME: KOČNEROVA THREEMA

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk – Návratu Jankovskej do talára nič nebráni, situáciu nekomentuje ani predseda súdu Sádovský © SITA Všetky práva vyhradené.