gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.9.2019 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu podmienečne udelila milosť 48-ročnému mužovi J. P., ktorého dvaja synovia sú vážne chorí. Agentúru SITA o tom informovala Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidentky SR.

Úverový podvod

„J. P. bol právoplatne odsúdený súdom za spáchanie trestného činu úverového podvodu na trest odňatia slobody dva roky, ktorého výkon bol podmienečne odložený so skúšobnou dobou štyri roky. Súd odsúdeného zároveň zaviazal v skúšobnej dobe nahradiť podľa jeho síl spôsobenú škodu, čo však odsúdený vzhľadom na zlú finančnú situáciu neurobil. Súd preto nariadil výkon trestu. Odsúdený naň nastúpil 3. septembra 2018 a vo väzení je hodnotený kladne,“ priblížila Hajtová.

Dodala, že odsúdený si zobral pod nátlakom iných osôb, ktoré poznali jeho zlé finančné pomery, ešte v roku 2005 úver v banke a prestal ho splácať.

Bol živiteľom rodiny

Trestné oznámenie na odsúdeného bolo podané až po siedmich rokoch od spáchania skutku. V súčasnosti nie je trestne stíhaný a od právoplatného odsúdenia v tejto veci sa nedopustil inej trestnej činnosti.

Odsúdený J. P. je otcom štyroch detí, pričom dvaja synovia vo veku 14 a 20 rokov sú zdravotne ťažko postihnutí a trpia vážnymi psychiatrickými diagnózami. Vyžadujú si celodennú starostlivosť manželky odsúdeného, ktorá sa sama lieči na mnohé ochorenia. Situácia v tejto rodine sa javí ako kritická. Odsúdený bol živiteľom rodiny, ktorá je v súčasnosti odkázaná na pomoc príbuzných, školy, miestneho úradu i mimovládnej organizácie.

Prezidentka pri udeľovaní milosti postupovala podľa Ústavy Slovenskej republiky a Trestného poriadku.

Viac k témam: milosť, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť otcovi ťažko chorých synov © SITA Všetky práva vyhradené.