gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.9.2019 (Webnoviny.sk) – Spojené štáty v utorok po prvý raz uvalili sankcie na iránsku vesmírnu agentúru. Tvrdia, že krajina pracuje na vývoji balistických rakiet, ktorý sa snaží zakryť vesmírnym programom.

Sankcie potvrdili po tom, ako vo Vesmírnom centre imáma Chomejního v provincii Semnan minulý týždeň vo štvrtok explodovala raketa. Hovorca iránskej vlády Alí Rabíí uviedol, že výbuch, ktorý zaznamenali satelity, spôsobila technická porucha počas testu.

USA však priamo nespojili uvalenie sankcií so štvrtkovým incidentom. Údajne majú dôkazy o tom, že Irán využíva svoj vesmírny program na vývoj rakiet schopných uniesť jadrové hlavice alebo na zabezpečenie iných zbraní hromadného ničenia na dlhú vzdialenosť.

Administratíva Donalda Trumpa môže na základe sankcií okrem iného pokutovať zahraničné spoločnosti a vlády za akúkoľvek spoluprácu s iránskou vesmírnou agentúrou. Americký minister zahraničia Mike Pompeo vyhlásil, že „USA nedovolia Iránu používať svoj vesmírny program na krytie vývoja balistických rakiet“.

Irán v stredu odsúdil nové sankcie a uviedol, že pracuje na raketách, ktoré by mohli vyniesť do vesmíru satelity.

Viac k témam: americký prezident, sankcie, sankcie proti Iránu
Zdroj: Webnoviny.sk – Trumpova vláda po prvý raz uvalila sankcie na iránsku vesmírnu agentúru © SITA Všetky práva vyhradené.