gtag('config', 'UA-130501671-1');

5.9.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 5. septembra 13:30

Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin sťahuje svoju kandidatúru na post šéfa Najvyššieho súdu SR. Uviedol to na štvrtkovom brífingu a ako dôvod uviedol najmä vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej.

Tá povedala, že zvoleného kandidáta bude ešte posudzovať a v prípade, že nebude mať dostatočné odborné či morálne predpoklady, využije svoje právo ho nevymenovať.

V hre o post šéfa zostali tri ženy

Štefan Harabin už Najvyššiemu súdu SR predsedal v dvoch obdobiach. Najskôr od roku 1998 do 2003 a potom aj v období 2009 až 2014.

Harabin šéfoval nielen súdu, ale aj Súdnej rade SR či Ministerstvu spravodlivosti SR. Sudca kandidoval v tomto roku neúspešne na post prezidenta. V súboji o predsedníčku stoličku na Najvyššom súde SR zostávajú tri ženy, Jana Bajánková, Soňa Mesiarkinová a Ivetta Macejková.

„Situáciu okolo voľby pozorne sledujem. Už teraz vidím, že vrcholná politická kasta aj v tomto prípade ide ohnúť Ústavu SR a zákony a prispôsobuje si ich vydieračskými vyjadreniami. Okrem skrytých zákulisných intríg, ktoré ako vždy nekalým spôsobom rozhodujú o tom, kto bude úspešný a kto nie, je tu aj priamy dôkaz. Zuzana Čaputová bez štipky hanby vyhlásila, že ak jej právoplatne zvolený predseda Najvyššieho súdu SR nebude po vôli, odmietne ho vymenovať. Ona je presným a ukážkovým príkladom toho, ako sa nám politické špičky snažia ukradnúť vlasť a zobrať si ju pre seba. Nejde im o ľudí, spravodlivosť a zákon, teda o to, čomu má slúžiť Najvyšší súd SR,“ povedal Harabin.

Voľba je na programe 9. septembra

Podľa Štefana Harabina bude v tomto prípade nový predseda, respektíve predsedníčka slúžiť iba politickým účelom.

„Zvolený predseda za týchto podmienok bude slúžiť iba vrchnej politickej kaste a jej sponzorom. Na tomto sa ja nechcem, nemôžem a nebudem zúčastňovať, preto sťahujem svoju kandidatúru na post predsedu. Nebudem sa však nestranne a nečinne z ústrania pozerať. V krátkom čase sa ukáže, ako dopadne táto volebná fraška a kto ohne chrbát pred Čaputovou. Následne oznámim konkrétne kroky, ako nastoliť poriadok a zaručiť, aby u nás platila spravodlivosť pre každého,“ dodal Harabin.

Voľba šéfky Najvyššieho súdu SR bude na pôde súdnej rady 9. septembra na verejnom zasadnutí. Kandidáti sa najskôr budú prezentovať pred členmi najvyššieho poradného orgánu justície. Na úspech potrebujú získať minimálne desať hlasov z osemnástich členov Súdnej rady SR.

Najväčšiu podporu pri nomináciách mala Bajánková

Prihlásiť kandidátov na predsedu najvyššieho súdu môže člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti. Predsedom Najvyššieho súdu SR sa môže stať len sudca najvyššieho súdu. Úspešného kandidáta následne posunie rada prezidentke Zuzane Čaputovej.

Najväčšiu podporu získala pri nomináciách Jana Bajánková, ktorú navrhlo 15 sudcov najvyššieho súdu, zároveň Sudcovská rada Krajského súdu v Banskej Bystrici, Plénum sudcov Okresného súdu Piešťany a Sudcovská rada Krajského súdu v Nitre. Išlo tiež o spoločný návrh Sudcovskej rady Krajského súdu v Trenčíne a jednej z členiek Súdnej rady Slovenskej republiky.

Kandidátku Ivettu Macejkovú navrhlo 26 sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Soňa Mesiarkinová sa do oficiálneho zoznamu kandidátov na predsedu najvyššieho súdu dostala na základe návrhu jedného z členov súdnej rady – Romana Huszára.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Harabin sťahuje kandidatúru na post šéfa Najvyššieho súdu SR, dôvodom sú najmä vyjadrenia Čaputovej © SITA Všetky práva vyhradené.