gtag('config', 'UA-130501671-1');

5.9.2019 (Webnoviny.sk) – Britský premiér Boris Johnson nezískal v parlamente dostatočnú podporu na vyhlásenie predčasných volieb na 15. októbra. Jeho návrh podporilo 298 poslancov a 56 bolo proti.

Johnson však potreboval podporu 434 zákonodarcov, dvoch tretín 650 člennej dolnej komory parlamentu, no veľa poslancov sa zdržalo hlasovania.

Zákaz odchodu Británie bez dohody

Návrh na predčasné voľby predložil Johnson po tom, čo v dolnej komore prešiel návrh zákona, ktorý zakazuje odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody.

Poslanci návrh zákona, ktorý by premiéra donútil požiadať o ďalší odklad brexitu, ak sa do 19. októbra nepodarí dosiahnuť novú dohodu s úniou, podporili v pomere 327 za a 299 proti.

Mnohí poslanci sa zdržali hlasovania

Johnson trval na tom, že Británia musí úniu opustiť v aktuálne dohodnutom termíne, ktorým je 31. október, s dohodou alebo bez nej. Prijatý návrh musí ešte schváliť Snemovňa lordov.

Mnohí opoziční poslanci sa rozhodli zdržať hlasovania o predčasných voľbách, pretože sa chcú uistiť, že legislatíva, ktorá zabraňuje brexitu bez dohody, bude platiť, keď vypíšu nové voľby. Líder opozičných labouristov nazval Johnsonove úsilie vyhlásiť voľby ako „cynický krok“.

Poslanec Škótskej národnej strany Ian Blackford zase povedal, že s kolegami premiérovi neveria.

Viac k témam: Brexit, britský premiér, No deal brexit (Brexit bez dohody), predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament zamietol návrh britského premiéra Johnsona na predčasné voľby © SITA Všetky práva vyhradené.