gtag('config', 'UA-130501671-1');

5.9.2019 (Webnoviny.sk) – Najväčšou slovenskou spoločnosťou v strednej a východnej Európe je podľa tržieb Volkswagen Slovakia.

Automobilka si vďaka medziročnému nárastu tržieb o 37,5 % na 10,4 mld. eur zlepšila svoje postavenie v rebríčku Coface CEE TOP 500 o dve priečky a je piatou najväčšou spoločnosťou v regióne strednej a východnej Európy a jediný slovenský zástupca v top desať.

Priaznivé ekonomické podmienky

Slovenskou dvojkou je KIA Motors Slovakia, ktorej patrí celkové 14. miesto. Za ňou nasledujú rafinéria Slovnaft, ktorá je na 28. mieste a PCA Slovakia na 41. mieste. Prvú slovenskú päťku uzatvára spoločnosť U.S. Steel, ktorá medziročne poskočila zo 48. na celkové 44. miesto.

Desiatku najväčších slovenských zástupcov v rebríčku dopĺňajú ešte Slovenské elektrárne (53. miesto), ktoré predbehli Samsung Electronics Slovakia (94. miesto), Slovenský plynárenský priemysel (118. miesto) a Mobis Slovakia (124. miesto), ktorý predbehol Tesco Stores (130. miesto). Jedno z prekvapení v rebríčku je pre tento rok slovenský skokan v tržbách, spoločnosť Faurecia. „Spoločnosť dodáva pre automobilový sektor a stala sa významným dodávateľom pre Jaguar Land Rover. Jej tržby sa medziročne zvýšili o takmer polovicu,“ uviedol country manažér Coface Slovensko Juraj Janči.

Slovensko má celkovo medzi gigantmi 37 zástupcov, čo je o šesť menej ako v predchádzajúcom roku. Uvedené firmy dosiahli za rok 2018 kumulované tržby viac ako 53 mld. eur, čistý zisk vyše 2 mld. eur a zamestnávali spolu viac ako 112 tis. ľudí. V rebríčku má pritom Slovensko piate najpočetnejšie zastúpenie firiem, po Poľsku (175), Maďarsku (71), Rumunsku (61) a Česku (60). Hoci počet firiem na Slovensku medziročne klesol, udržali si aspoň mierny rast tržieb, čo je podľa Jančiho dôsledkom priaznivých ekonomických podmienok.

Kraľujú ropné a plynárenské firmy

Slovenská ekonomika zažívala vlani ekonomický boom, čo sa odrazilo nielen na raste HDP v nominálnej hodnote 4,1%, ale aj priemyselnej produkcii, hoci je pravdou, že v druhom kvartáli tohto roku sa rast výrazne spomalil na 1,9 %,“ konštatoval Janči. Na ekonomiku pozitívne vplýval najmä externý dopyt v priemysle, čo podľa neho potvrdzuje aj medziročný rast vývozu o 7 %.

Z interných činiteľov bol plusom určite rast domácej produkcie o viac ako 4 %, hoci interne na vývoj vplýval aj problém firiem s nedostatkom zamestnancov. Toto sa však už tento rok mení a v druhom kvartáli roka 2019 evidujeme stagnáciu priemyselnej produkcie,“ podotkol Janči. Rastu HDP pomohli podľa odborníka aj investície do fixného kapitálu týkajúce sa výstavby závodu Jaguar Land Rover, ktorý odštartoval výrobu v októbri 2018.

Celkovo medzi 500 najväčšími firmami strednej a východnej Európy opäť kraľujú ropné a plynárenské firmy. Top 500 hráčov regiónu zvýšilo za vlaňajšok tržby aj zamestnanosť, citeľný je však u nich podľa zverejnených údajov pokles zisku, a to najmä z dôvodu silnej konkurencie. Najpočetnejšie sú zastúpené ropné a plynárenské spoločnosti, nasledujú firmy z automotive a nešpecializovaného obchodu. Prvé tri miesta v rebríčku patria poľskému naftárskemu gigantu PKN Orlen, českej automobilke Škoda Auto a maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL.

Rast v regióne ostal solídny

V regióne vlani pokračovala hospodárska aktivita. Týkalo sa to najmä Poľska, Maďarska a Lotyšska, ktoré zaznamenali tempo rastu HDP takmer 5 %. Ostatné krajiny zaznamenali slabšie tempo rastu, najmä Rumunsko, Estónsko a Bulharsko. Napriek rozdielom medzi krajinami celkový hospodársky rast v regióne zostal solídny a dosiahol 4,3 %. Hlavnými hnacími silami bola súkromná spotreba, zvýšenie investícií do fixných aktív a vývoz, ktorý však už bol menej dynamický,“ zhodnotil ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz.

Nadnárodná spoločnosť Coface, ktorá je globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, vydáva rebríček najväčších firiem regiónu strednej a východnej Európy podľa tržieb už jedenásty krát. Rebríček porovnáva najväčšie firmy z 12 krajín regiónu, Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska. Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 mil. eur, nepôsobili vo finančnom sektore, ako bankovníctvo, poisťovníctvo, lízing a podobne, a zverejňovali svoje údaje. Rebríček zároveň prináša aj prehľad o čistom zisku najväčších firiem, počte zamestnancov a medziročné zmeny.

Viac k témam: firmy, rebríček Coface CEE TOP 500
Zdroj: Webnoviny.sk – Volkswagen Slovakia je podľa tržieb najväčšou slovenskou firmou, v rebríčku stúpol o dve priečky © SITA Všetky práva vyhradené.