gtag('config', 'UA-130501671-1');

6.9.2019 (Webnoviny.sk) – Práva a slobody obyvateľov Hongkongu musia byť chránené. Riešenie politickej krízy v tomto čínskom meste sa dá dosiahnuť iba prostredníctvom dialógu a malo by sa upustiť od násilia.

V piatok to počas návštevy Číny uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Po príchode do Pekingu sa stretla s čínskym premiérom Lim Kche-čchiangom. Neskôr absolvuje večeru s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Merkelová čelí výzve

Nemecká líderka čelí výzve balansovať medzi znepokojením v otázke dodržiavania ľudských práv v Číne a ekonomickými rozhovormi s jedným z najväčších obchodných partnerov Nemecka.

Ekonomické vzťahy neuľahčujú Merkelovej uspokojiť výzvy amerického veľvyslanca v Nemecku Richarda Grenella a aktivistov, aby vzniesla námietku voči dodržiavaniu ľudských práv v prípadoch, ako sú čínske správanie sa voči etnickým minoritám v Tibete a provincii Sin-ťiang, kde žije ujgurská menšina, rovnako tak v prípade trojmesačných prodemokratických protestov, ktoré sužujú Hongkong.

Čína vraj ignoruje svoje záväzky

Grenell vo štvrtok uviedol, že Čína „zámerne ignoruje svoje záväzky“ voči Hongkongu a porušovania ľudských práv v provincii Sin-ťiang ukazujú, že politika vládnucej komunistickej strany „stojí proti hodnotám, ktoré si ctí Nemecko„.

Hongkonskí aktivisti v otvorenom liste, publikovanom tento týždeň v nemeckých novinách Bild, tiež varovali Merkelovú pred jednaním s „autoritárskymi a nespravodlivými režimami„.

Viac k témam: Čína, Komunistická strana Číny, nemecká kancelárka, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Práva a slobody obyvateľov Hongkongu musia byť chránené, Merkelová chce krízu riešiť dialógom © SITA Všetky práva vyhradené.