gtag('config', 'UA-130501671-1');

6.9.2019 (Webnoviny.sk) – Zvýšenie priemernej nominálnej mzdy medziročne o 9,7 % odzrkadľuje pre nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily „uťahujúci sa“ trh práce a tiež administratívne zmeny, ako sú príplatky za prácu cez víkend a v noci.

Nové pokrízové maximum

V reakcii na údaje Štatistického úradu SR o raste hrubých mesačných miezd za apríl až jún tohto roka to uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

„Ich rast v druhom kvartáli zrýchlil na nové pokrízové maximum 9,7 %, čím prekonal naše očakávania,“ tvrdí. V druhom štvrťroku podľa nej dosiahla priemerná mzda v hospodárstve 1 101 eur, čo je o 97 eur viac oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

Rast miezd prekvapil analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka, je za ním podľa neho najmä verejná správa. „Silný rast miezd sa však do spotreby dostal len vo výrazne obmedzenej miere,“ upozornil.

Rástla aj spotreba domácností

Mzdový vývoj v druhom kvartáli bol prekvapením aj pre analytičku Poštovej banky Janu Glasovú. „Rast priemernej nominálnej mzdy v našom hospodárstve totiž dosiahol vysoké číslo predovšetkým vzhľadom na spomalenie rastu HDP, ktoré zasiahlo našu ekonomiku v druhom štvrťroku,“ povedala pre agentúru SITA .

Pozitívny vývoj na našom trhu práce sa podľa nej naďalej prejavuje aj v raste disponibilného príjmu, vďaka čomu rástla v druhom štvrťroku aj spotreba našich domácností.

„Mzdový vývoj v nasledujúcich mesiacoch bude závisieť hlavne od toho, ako sa bude vyvíjať globálna ekonomika, a či dôjde k výraznejšiemu spomaleniu ekonomického rastu. To sa následne môže premietnuť aj do spomalenia rastu miezd v našom hospodárstve,“ dodala.

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka medziročne stúpla o 9,7 % na 1 101 eur. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, išlo o najvyšší medziročný rast priemernej mzdy od prvého štvrťroka 2008. Po zohľadnení miery inflácie rast reálnej mzdy v apríli až júni dosiahol 7 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 1. štvrťroku 2019 vzrástla o 2,9 %.

Viac k témam: platy
Zdroj: Webnoviny.sk – Rast miezd na Slovensku prekonal očakávania analytikov, zrkadlí aj príplatky za prácu cez víkend © SITA Všetky práva vyhradené.