gtag('config', 'UA-130501671-1');

6.9.2019 (Webnoviny.sk) – Kritické poznámky voči režimu sa v Turecku nevyplácajú. Istanbulský súd poslal v piatok na desať rokov za mreže opozičnú političku za sériu tweetov, v ktorých kritizovala prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho politiku.

Podľa súdu sa tým dopustila „útoku na štátne inštitúcie a prezidenta krajiny“ a tiež „šírenia teroristickej propagandy“. Proti odsúdeniu Canan Kaftancioglu, predsedníčky istanbulskej pobočky opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP), protestovali pred budovou súdu davy stúpencov opozície.

Kaftancioglu zohrala kľúčovú rolu v predvolebnej kampani pred marcovými komunálnymi voľbami, ktoré v Istanbule, najväčšom tureckom meste, vyhral kandidát CHP Ekrem Imamoglu. Jeho nástupu na čelo radnice však predchádzali niekoľkomesačné naťahovačky, keďže Erdogan nechcel jeho víťazstvo uznať.

Imamogluovi najskôr dovolili vykonávať funkciu starostu iba 18 dní, kým sa Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) neobrátila na volebnú komisiu so žiadosťou o opakovanie volieb z dôvodu ich údajnej neregulárnosti.

Opakované voľby, ktoré sa konali v júni, Imamoglu opäť vyhral a aj na druhýkrát porazil kandidáta AKP, bývalého tureckého premiéra Binaliho Yildirima. Toto druhé Imamogluove víťazstvo už uznal aj Erdogan a jeho AKP.

Viac k témam: opozícia, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Tureckú opozičnú političku odsúdili na desať rokov za kritické tweety na adresu Erdogana © SITA Všetky práva vyhradené.