gtag('config', 'UA-130501671-1');

7.9.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 7. septembra 18:20

V strane Sloboda a Solidarita (SaS) vzniká názorová platforma Demokratické jadro SaS. Na tlačovej besede v bratislavskom sídle strany – Liberálnom dome, to oznámila časť členov SaS, ktorá sa nezúčastnila na dnešnom mimoriadnom kongrese stany vo Zvolene.  Predsedu strany Richarda Sulíka vyzvali k sebareflexii.

Na kongrese sa nezúčastnili podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová, predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová či poslanci NR SR za SaS Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka. Do Zvolena nakoniec neprišli ani poslanci Miroslav Ivan, Renáta Kaščáková a Peter Osuský.

Kongres potvrdil Sulíka

Členovia strany tak vyjadrili svoj nesúhlas so spôsobom, akým bol mimoriadny kongres vo Zvolene zvolaný. Kongres v sobotu vo funkcii predsedu potvrdil doterajšieho šéfa strany Richarda Sulíka. Podľa platformy Demokratické jadro SaS sa tretina členov na kongrese nezúčastnila, preto tvrdia, že Sulík nemá silný mandát a ten mu uplynie v riadnom období v júni na budúci rok.

„Chceme demonštrovať svoj nesúhlas s tým, ako bol zvolaný kongres aj s jeho obsahom. Od zvolania kongresu sme neustále konfrontovaní členmi, ale aj voličmi s otázkou, či sme stále tou saskou, ktorá sa hlási k zdravému rozumu a zodpovednosti za štát. Či teraz, pol roka pred mimoriadne dôležitými voľbami, keď sa bude rozhodovať o budúcnosti Slovenska, je pre nás stolička riadne zvoleného predsedu tým najdôležitejším problémom, či už našej strany, alebo celej spoločnosti. Ja jasne hovorím – nie je,“ povedala Jana Kiššová na tlačovej besede.

Je však podľa nej absurdné, aby sa už raz riadne zvolený predseda nečakane vzdal funkcie, a to len z jediného dôvodu, že chce byť zvolený na ďalšie štyri roky ešte pred tým, ako mu uplynie predchádzajúce volebné obdobie. „Toto slovenské politické anály nepoznajú,“ vyhlásila Kiššová.

Výsledok neuznajú

Za takýchto okolností podľa poslankyne nie je možné, aby výsledok mimoriadneho kongresu uznali. Podľa Kiššovej sa Sulíkovi mandát končí na riadnom kongrese, ktorý by sa mal konať budúci rok.

„Dnes sa potvrdilo to, čo sme hovorili už na začiatku, že Richard Sulík nezískal silnejší mandát, naopak, je oslabený a s ním aj celá naša strana. A čo je najhoršie, toto sa deje v predvolebnom čase, v čase nádejí občanov Slovenska, že dôjde konečne na čele štátu k zmenám a naša krajina bude spravodlivým a právnym štátom. Toto je doslova odvrátená stránka tohto mimoriadneho kongresu,“ povedala Kiššová.

Ubezpečila voličov aj členov, že nechcú rozbíjať stranu, práve naopak, chcú byť stmeľovacou silou. „Nechceme rozbíjať Slobodu a Solidaritu a stratiť členov alebo voličov, ktorí rovnako ako my sa nemôžu preniesť cez takéto mimoriadne kongresy. Považujte túto tlačovú besedu za otvorenie názorovej platformy Demokratického jadra SaS,“ oznámila Kiššová.

Poslanec Rajtár povedal, že cieľom názorovej platformy Demokratické jadro SaS je zabrániť ďalším odchodom nespokojných členov zo strany, upevňovať povesť strany SaS ako spoľahlivého liberálneho pravicového subjektu a uskutočniť voľby predsedu SaS v riadnom termíne v júni 2020. „Platforma je otvorená pre všetkých súčasných a bývalých členov SaS, a takisto pre priateľov slobody,“ povedal Rajtár.

Tretina nevyjadrila dôveru

Poslankyňa Blahová pripomenula, že viac ako jedna tretina nevyjadrila Sulíkovi dôveru.

Členovia platformy vravia, že hoci ich predseda strany nazýva skupinkou, rozhodne skupinkou nie sú. „Sme poctiví a aktívni členovia strany z viacerých regiónov Slovenska, ktorí si vážia demokratické princípy,“ povedal na tlačovej besede viceprimátor Púchova Lukáš Raník.

Ľubomír Galko predstavil niekoľko téz platformy Demokratické jadro SaS. „Členovia demokratického jadra vyznávajú demokratické hodnoty a uplatňujú ich vo svojej politickej práci,“ povedal okrem iného Galko. Hlásia sa tiež k myšlienkam liberalizmu a podporujú trhové hospodárstvo.

Richarda Sulíka v sobotu na mimoriadnom kongrese vo Zvolene vo funkcii šéfa strany potvrdili na ďalšie štyri roky, získal 135 hlasov zo 141 odovzdaných volebných lístkov, šesť hlasov bolo neplatných.

Viac k témam: mimoriadny kongres, voľba predsedu strany
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Časť členov Sulíkovej strany zakladá názorovú platformu Demokratické jadro SaS © SITA Všetky práva vyhradené.