gtag('config', 'UA-130501671-1');

7.9.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 7. septembra, 12:53

Lietadlo s ruskými väzňami, ktorých prepustila Ukrajina, smeruje do Moskvy. V sobotu o tom informovala hovorkyňa ukrajinských bezpečnostných síl.

Hovorkyňa Štátnej bezpečnosti (SBU) Jelena Gitlanskaja povedala, podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry Tass, novinárom na kyjevskom letisku, že „Rusi odišli“.

Ruské agentúry zároveň informovali, že z moskovského Medzinárodného letiska Vnukovo odštartovalo ukrajinské lietadlo s prepustenými väzňami. Nie je pritom jasné, kto okrem novinára Kirilla Vyšinského, ktorý bol za mrežami od roku 2018, sa nachádza na palube ruského lietadla.

Filmára odsúdili na 20 rokov

Na druhej strane, ruský právnik Mark Fejgin už skôr prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter informoval, že medzi väzňami, ktorých prepustilo Rusko, je 24 ukrajinských námorníkov, ktorých zadržali v novembri, spolu s novinárom Romanom Suščenkom, ktorého zastupoval, a filmárom Olehom Sencovom.

O výmene sa začalo hovoriť ešte v auguste po tom, čo Sencova presunuli z väzenia na severe Ruska do Moskvy. Filmára zatkli v roku 2014 počas protestu proti ruskej anexii Krymu. Odsúdili ho na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom spáchať teroristické činy. On obvinenia popiera.

Porušili ruskú námornú hranicu

Námorníkov zadržali vlani v novembri aj s tromi loďami ukrajinského námorníctva, keď sa pokúšali preplávať cez Kerčský prieliv pri Kryme. Moskva tvrdí, že porušili ruskú námornú hranicu.

Výmena väzňov by mohla byť významným krokom k uvoľneniu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou a mohla by zvýšiť šance na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13-tisíc obetí.

Viac k témam: väzni, väznica
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Rusko a Ukrajina si vzájomne vymenili väzňov, medzi nimi je aj novinár Vyšinský © SITA Všetky práva vyhradené.