gtag('config', 'UA-130501671-1');

7.9.2019 (Webnoviny.sk) – Sloboda zvierat odovzdala tento týždeň ministerstvu pôdohospodárstva petíciu za zákaz chovu zvierat určených na produkciu kožušín na území Slovenska. Podpísalo ju vyše 25-tisíc ľudí.

Ako informovala Selma de Donnová zo Slobody zvierat, kampaň za zákaz kožušinových fariem s názvom Ony bez kožucha neprežijú spustili už pred piatimi rokmi.

Značky ju prestávajú používať

Popularita kožušín vo svete za ten čas klesla a mnohé popredné módne značky ju úplne prestali používať. Pribúdajú aj krajiny, kde je kožušinový chov zakázaný.

„Sme presvedčení, že väčšina občanov si praje, aby bol chov zvierat na kožušiny zakázaný aj na Slovensku,“ konštatovala de Donnová.

O návrhu zákona, ktorý má chov zvierat výhradne na kožušiny zakázať, bude parlament rokovať 9. septembra. Návrh novely veterinárneho zákona predložila do parlament Slovenská národná strana (SNS), znenie zákona vypracovalo OZ Humánny pokrok, ktoré stojí za a online petíciou Ide o chlp.

Návrh zákona požaduje zákaz chovu zvierat, ako sú norky, líšky či činčily, ako aj králiky a zajace, výhradne alebo prevažne na kožušiny. Na Slovensku sa zákaz bude týkať len jednej farmy s norkami americkými v Príbovciach pri Martine, kde chovajú asi päťtisíc zvierat.

„Odovzdaním našej petície sa chceme pričiniť o to, aby bol návrh zákona zakazujúci kožušinový chov v parlamente prijatý,“ zdôraznila de Donnová.

Zvieratá zabíjajú plynom

Humánny pokrok nedávno zverejnil zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach, na ktorých je vidieť zvieratá, ako sa tlačia v malej drôtenej klietke bez podstielky. Nemôžu si pohodlne ľahnúť ani sa prebehnúť.

Sú vystresované a navzájom sa napádajú, o čom svedčia aj otvorené hnisajúce rany. Zvieratá na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden meter štvorcový, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Kožušinový priemysel spotrebuje ročne asi 100 miliónov zvierat.

Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá zabíjajú plynom, elektrickým prúdom alebo im zlomia väzy. Na výrobu jedného kožucha je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 norkov.

Podporovatelia zákazu chovu zvierat na kožušiny vyjdú dnes poobede do ulíc Bratislavy a budú požadovať, aby sa Slovensko pridalo k 13 ďalším európskym krajinám, ktoré kožušinové farmy už postavili mimo zákon. Pochod sa začne o 16:00 na Námestí SNP v Bratislave, povedie cez Staré Mesto, zastaví sa aj pri Úrade vlády SR a v historickom centre.

Viac k témam: kožušinové farmy, petícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Sloboda zvierat nazbierala v petícii za zákaz kožušinových fariem desaťtisíce podpisov © SITA Všetky práva vyhradené.