gtag('config', 'UA-130501671-1');

9.9.2019 (Webnoviny.sk) – Európsky systém satelitnej navigácie Galileo už využíva miliarda používateľov smartfónov po celom svete. Ako informovala v pondelok Európska komisia, tento míľnik miliardy používateľov by mal systém Galileo totiž prekročiť už v utorok 10. septembra.

Stane sa tak na 15. výročne vzniku Agentúry pre európsky globálny navigačný systém (GSA), ktorá je kľúčovým partnerom Európskej komisie pri prevádzkovaní systému Galileo.

Počet predaných smartfónov

Spomedzi spoločností, ktoré vyrábajú čipy satelitnej navigácie pre smartfóny, dnes 95 % vyrába čipy, ktoré umožňujú využívanie systému Galileo. Míľnik v podobe miliardy používateľov pritom vychádza z počtu smartfónov predaných na celom svete, ktoré využívajú systém Galileo.

Skutočný počet používateľov systému Galileo je väčší, pretože sa využíva aj na lokalizáciu osobných, či nákladných automobilov, či pre pátraciu a záchrannú službu.

Informácie o polohe a čase

Galileo je vlastný globálny systém satelitnej navigácie Európskej únie. Je to civilný systém pod civilnou kontrolou, ktorý poskytuje presné informácie o polohe a čase.

Jeho cieľom je zabezpečiť nezávislosť Európy od iných systémov satelitnej navigácie a jej strategickú autonómnosť v oblasti satelitnej navigácie.

Kombinácia s inými systémami

Počiatočné služby poskytuje Galileo od decembra 2016. Počas pilotnej fázy, ktorá predchádza fáze plne funkčných služieb, sa signály systému Galileo používajú v kombinácii s inými systémami satelitnej navigácie.

Vo fáze plnej funkčnosti budú môcť používatelia využívať signály systému Galileo nezávisle od iných systémov satelitnej navigácie.

Viac k témam: Galileo, smartfón
Zdroj: Webnoviny.sk – Galileo prekročí míľnik, európsky navigačný systém využíva už miliarda používateľov smartfónov © SITA Všetky práva vyhradené.