gtag('config', 'UA-130501671-1');

9.9.2019 (Webnoviny.sk) – Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok potvrdila, že Irán sa pripravuje na použitie pokročilejších centrifúg na obohacovanie uránu, čím porušuje medzinárodnú jadrovú dohodu z roku 2015.

Boli pripravené na testovanie

Tento krok predtým avizoval aj samotný Irán. Snaží sa tak vyvíjať tlak na európskych signatárov jadrovej dohody, aby našli spôsob predaja iránskej ropy a zmiernili tak dopad amerických sankcií na iránsku ekonomiku.

Inštaláciu nových centrifúg potvrdili aj inšpektori MAAE. Agentúra uviedla, že v čase inšpekcie 7. a 8. septembra boli centrifúgy „pripravené na testovanie„, testy sa však v tom čase ešte neuskutočnili. Teherán naďalej trvá na tom, že jeho jadrový program má čisto mierový charakter.

Pokračuje v obohacovaní uránu

Nie je to pritom prvý raz, čo Irán porušil jadrovú dohodu. MAAE už predtým potvrdila, že iránske zásoby nízko obohateného uránu aj naďalej prekračujú povolené množstvá uvedené v takzvanom Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA).

Irán podľa agentúry tiež pokračuje v obohacovaní uránu na 4,5 percenta, čo je nad povolených 3,67 percenta. Na výrobu jadrových zbraní je potrebný urán obohatený na 90 percent.

Viac k témam: jadrová dohoda, urán
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán porušuje jadrovú dohodu, pripravuje sa na použitie nových centrifúg na obohacovanie uránu © SITA Všetky práva vyhradené.