gtag('config', 'UA-130501671-1');

9.9.2019 (Webnoviny.sk) – Kanadskej ministerke životného prostredia Catherine McKenna museli po sérii vyhrážok na jej adresu a adresu jej rodiny prideliť ochranku. V Kanade pritom ide o niečo nezvyčajné, politici spravidla nezvyknú mať ochranku.

McKenna však informovala vládu o viacerých útokoch na jej osobu, ktoré môžu pre ňu a pre jej rodinu predstavovať bezpečnostné riziko. Tieto útoky pritom prichádzajú najčastejšie zo strany popieračov klimatickej zmeny a zástancov zastaraných názorov, že príroda je tu na to, aby slúžila človeku a netreba ju nijak špeciálne chrániť.

Verejné útoky na ministerku a jej rodinu

Pre Catherine McKenna sa v radoch odporcov ekológie vžilo posmešné pomenovanie „klimatická Barbie“, ktoré na ňu prvýkrát použil opozičný konzervatívny poslanec Gerry Ritz. Ten sa za to neskôr ospravedlnil, toto prirovnanie si však už žilo svojím životom a neskôr sa k nemu začali pridružovať aj vyhrážky násilím.

Napríklad minulý týždeň, keď išla ministerka po ulici so svojimi deťmi, zastavilo pri nich auto a šofér na nich začal vykrikovať vulgarizmy. Slová ako nepriateľ, zradca či odpad počuje či číta na svoju adresu ministerka podľa vlastných slov denne.

Spor medzi stranami sa vyostruje

Postoj k životnému prostrediu a ku klimatickým zmenám je v Kanade jednou z hlavných deliacich línií medzi súčasnou vládou premiéra Justina Trudeaua a jeho Kanadskej liberálnej strany a opozíciou na čele s Andrewom Cheerom a jeho Kanadskou konzervatívnou stranou.

Spor medzi dvoma najsilnejšími kanadskými stranami sa vyostruje aj preto, že 21. októbra krajinu čakajú voľby. Situácia je veľmi napínavá, keďže šance oboch strán na víťazstvo sú podľa predvolebných prieskumov úplne vyrovnané.

Viac k témam: klimatické zmeny, násilie, voľby v Kanade, vyhrážanie, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerke životného prostredia sa vyhrážajú popierači klimatických zmien, museli jej prideliť ochranku © SITA Všetky práva vyhradené.