gtag('config', 'UA-130501671-1');

9.9.2019 (Webnoviny.sk) – Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR neodobril zapracovanie pripomienky prezidentky Zuzany Čaputovej k novele zákona s označením „Lex Harabin“. Plénum parlamentu tak bude rokovať o vrátenej novele v pôvodnom znení.

Prezidentka poslancom vrátila zákon ešte v lete s tým, že podľa nej je časť textu v rozpore s Ústavou SR. Poslanci pondelkovým hlasovaním iba posunuli účinnosť novely, ktorá v prípade súhlasu vstúpi do platnosti od 15. októbra tohto roka.

Novelu zákona o sudcoch a prísediacich predložilo pôvodne Ministerstvo spravodlivosti SR, poslanci následne odsúhlasili aj pozmeňujúci návrh opozičného poslanca Alojza Baránika (SaS). V ňom bola doplnená časť o tom, že sudcom v prípade kandidatúry v politike zanikne mandát.

Mandát sudcov automaticky zanikne

Cieľom novely je zamedziť sudcom, aby im v prípade kandidatúry do NR SR alebo europarlamentu stačilo pozastavenie výkonu. Mandát im v prípade odobrenia novely automaticky v takýchto prípadoch zanikne.

V súčasnosti zákon zakazuje sudcom byť členom politickej strany alebo politického hnutia, avšak nezakazuje im kandidovať na kandidačnej listine politickej strany či hnutia.

To chce využiť v najbližšom období napríklad sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, ktorý plánuje svoje ďalšie pôsobenie v politike oznámiť v dohľadnom čase. Harabin sa už v tomto roku uchádzal o post prezidenta.

Možný rozpor s Ústavou SR

Prezidentka Čaputová nepodpísala novelu zákona ešte 10. júla tohto roka. Aj napriek tomu verí, že po korekcii ju Národná rada SR schváli. „Keďže zákon pôvodne podporilo 117 poslancov, je veľmi pravdepodobné, že znova získa dostatočnú podporu. Pani prezidentka verí, že poslanci odstránia nedostatky, pre ktoré zákon vrátila späť do parlamentu,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec ešte na začiatku augusta. Čaputová namietala možný rozpor s Ústavou SR.

Na Slovensku prepojenie politiky a výkonu povolania sudcu nie je žiadnou výnimkou ani raritou. V minulosti dlhoroční politici odišli priamo z Národnej rady SR na Ústavný súd SR, napríklad Mojmír Mamojka či Jana Laššáková.

V súčasnosti sa o najcennejší talár uchádza napríklad Radoslav Procházka, bývalý šéf strany Sieť či štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner. O post ústavného sudcu mal záujem aj predseda strany Smer-SD Robert Fico či poslanec NR SR Peter Kresák (Most-Híd).

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavnoprávny výbor posunul novelu „Lex Harabin“ do parlamentu, pripomienky Čaputovej neodobril © SITA Všetky práva vyhradené.