gtag('config', 'UA-130501671-1');

9.9.2019 (Webnoviny.sk) – Tisícky študentov vytvorili pred školami v Hongkongu živé reťaze, aby prejavili solidaritu prodemokratickým demonštrantom. Stredoškolskí aj vysokoškolskí študenti sa už takto zišli druhý pondelok.

Pred začiatkom vyučovania sa držali za ruky a vytvorili dlhé reťaze, ktoré sa kľukatili po hongkonských uliciach, pričom sa k nim pridali aj mnohí absolventi oblečení v čiernych tričkách a maskách.

Niektorí vysokoškoláci svoju protestnú reťaz znovu vytvorili aj počas obednej prestávky a okoloidúce autá im trúbili na podporu, píše agentúra AP.

Žiadali Trumpa o pomoc

Tichý protest sa uskutočnil po násilných víkendových stretoch a v čase, keď hongkonská vláda odsúdila „nelegálne správanie radikálnych demonštrantov“ a varovala USA, aby sa nestarali do ich záležitostí.

V nedeľu totiž demonštranti pochodovali k americkému konzulátu a žiadali prezidenta Donalda Trumpa, aby pomohol ich mestu a zabezpečil, aby Kongres prijal návrh zákona, ktorý stanovuje ekonomické sankcie na hongkonských a čínskych predstaviteľov potláčajúcich demokraciu a ľudské práva.

Vláda v Hongkongu v pondelok nad týmto návrhom vyjadrila poľutovanie a uviedla, že „zahraniční zákonodarcovia by nemali v žiadnej forme zasahovať do vnútorných záležitostí“ mesta.

Polícia použila slzný plyn

Spomínaný pochod ku konzulátu bol pokojný, neskôr v nedeľu však vypukli násilnosti v obchodnej časti mesta, kde demonštranti poničili stanice metra, zakladali ohne a blokovali dopravu. Polícia proti nim použila slzný plyn.

V pondelok tiež hongkonské úrady prepustili aktivistu Joshuu Wonga, ktorého deň predtým zadržali na letisku po pochybení na jeho osvedčení o kaucii.

Wong, ktorý je poprednou osobnosťou študentských hromadných protestov v Hongkongu z roku 2014, bol minulý týždeň v Taiwane a vyjadril sa, že plánuje pokračovať vo svojich cestách do Nemecka a USA, aby zvýšil globálne povedomie o boji za demokratické reformy v Hongkongu.

Mesto sužujú masové protesty

Hongkong už celé mesiace sužujú masové protesty volajúce po demokratických reformách a nezávislom vyšetrovaní policajných postupov.

Protesty sú namierené aj proti šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lamovej, pričom ľudia žiadajú jej rezignáciu a nové voľby.

Demonštranti pôvodne protestovali proti chystanému zákonu o vydávaní ľudí podozrivých z trestnej činnosti z Hongkongu do Číny, ktorý sa vláda už rozhodla stiahnuť, no neskôr sa zoznam ich požiadaviek rozšíril.

Viac k témam: polícia, protesty v Hongkongu, študenti
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Tisícky študentov v Hongkongu vytvorili živé reťaze, aby prejavili solidaritu demonštrantom © SITA Všetky práva vyhradené.