gtag('config', 'UA-130501671-1');

10.9.2019 (Webnoviny.sk) – Ozbrojení a maskovaní príslušníci poľskej pohraničnej stráže zadržali niekoľko aktivistov environmentálnej organizácie Greenpeace a zabavili aj ich loď Rainbow Warrior. Pohraničníci vnikli na palubu lode organizácie, ktorá sa snažila blokovať dodávku uhlia do prístavu v Gdansku.

Blokovali loď so zásielkou uhlia

Greenpeace v utorok uviedla, že „protestovala proti klimatickému stavu núdze“ s cieľom prinútiť Poľsko postupne upustiť od jeho závislosti od uhlia.

Aktivisti na palube lode Rainbow Warrior a v menších člnoch sa niekoľko hodín pokúšali blokovať loď so zásielkou uhlia z Mozambiku a napísali na ňu „Stop uhliu„, „Poľsko bez uhlia 2030“ a „Žiadna budúcnosť v uhlí„. Poľské pohraničné úrady informovali, že v pondelok v noci predviedli na výsluch 18 aktivistov.

Stráž rozbila okno

Kapitán lode spolu s jedným aktivistom zostávajú vo väzbe, informoval člen Greenpeace Marek Jozefiak. Úrady naďalej zadržiavajú aj samotnú loď organizácie.

Jozefiak pre agentúru The Associated Press povedal, že pohraničná stráž bola ozbrojená a rozbila okno, aby sa dostala na palubu lode. Vyjadril tiež „prekvapenie“ nad mierou jej zásahu proti, ako hovorí, „pokojnej akcii na obranu životného prostredia„.

Viac k témam: poľská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktivisti Greenpeace blokovali dodávku uhlia v Gdansku, niekoľkých zadržali a zabavili im loď © SITA Všetky práva vyhradené.