gtag('config', 'UA-130501671-1');

10.9.2019 (Webnoviny.sk) – Čína poslala v utorok varovanie Nemecku za to, že nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas sa v pondelok nakrátko stretol v Berlíne s hongkonským prodemokratickým aktivistom Joshuom Wongom.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Chua Čun-jing do Berlína odkázala, že Wong je „separatista“ a Nemecko mu tým, že mu dovolilo vstúpiť na svoje územie, „umožnilo pokračovať v jeho protičínskych separatistických aktivitách„.

Signál separatistom v Hongkongu

Hovorkyňa Nemecku rázne odkázala, že „žiadna cudzia krajina sa nemá právo vmiešavať do záležitostí Hongkongu, pretože tie sú vnútornou vecou Číny„. Správanie sa Nemecka podľa Číny „vysiela zlý signál radikálnym, separatistickým silám v Hongkongu„.

Čína podobne hystericky reaguje na akékoľvek kroky či názory jednotlivých štátov a ich predstaviteľov, ktoré sa dajú považovať za protichodné k jej oficiálnej politike.

Podobné odporúčania a hrozby z Pekingu si museli vypočuť napríklad všetky krajiny, ktorých predstavitelia sa niekedy stretli s tibetským duchovným vodcom dalajlámom. Aj preto sa s ním už stretáva málokto, a podobne ostražité sú zahraničné vlády aj v otázkach Hongkongu či Taiwanu.

Čína dohodu porušuje

Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny.

Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe „jedna krajina, dva systémy„, čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti.

Čína však podľa hongkonského prodemokratického tábora túto dohodu porušuje a už teraz vnucuje Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.

Viac k témam: Hongkong, Nemecko, separatisti
Zdroj: Webnoviny.sk – Maas sa v Berlíne stretol s hongkonským aktivistom Wongom, Čína poslala Nemecku varovanie © SITA Všetky práva vyhradené.