gtag('config', 'UA-130501671-1');

10.9.2019 (Webnoviny.sk) – Efektivita a spoľahlivosť bezpečnostného sektora v súčasnosti je nosnou témou dvojdňového podujatia, ktoré v pondelok v Bratislave otvorili predstavitelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Ako vo svojom uvítacom príhovore povedal úradujúci predseda OBSE a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, správa a reforma bezpečnostného sektora stojí na štyroch pilieroch: prevencia, proces reformy, partnerstvo na všetkých úrovniach a ľudia, ktorých sa bezpečnosť bezprostredne týka.

„Je zrejmé, že reforma bezpečnostného sektora sa neudeje z večera do rána. Je to dlhý a náročný proces, na ktorom sa musí podieľať každá zložka – od polície, cez justíciu, orgány, ktoré majú na starosti manažment hraníc, až po spravodajské služby,” uviedol v tejto súvislosti slovenský minister.

„Bezpečnostný sektor tvoria ľudia a zároveň sú to opäť ľudia, ktorí trpia, keď bezpečnostný sektor zlyhá. Ak nemôžete veriť tým, ktorí vás majú chrániť, na koho sa máte obrátiť?” pýtal sa minister zahraničných vecí s odkazom na to, že práve bežní ľudia sú stredobodom pozornosti tohtoročného slovenského predsedníctva v OBSE. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

Priorita slovenskej zahraničnej politiky

Správa a reforma bezpečnostného sektora (SSG/R) je dlhodobou prioritou slovenskej zahraničnej politiky a túto tému sa Slovensko snaží rozvíjať aj na pôde OBSE.

„Správa a reforma bezpečnostného sektora je už súčasťou našej každodennej činnosti. Podpora procesov v tejto oblasti na národnej úrovni vyžaduje spoločné sily všetkých členov rodiny OBSE. Naše terénne misie a inštitúcie zohrávajú kľúčovú úlohu v snahe našej organizácie o podporu dlhodobej udržateľnosti mierových procesov,” uviedol generálny tajomník OBSE Thomas Greminger.

Na konferencii sa zúčastnil aj srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačić. Ten s Lajčákom podpísal medzivládnu dohodu o vykonávaní zárobkovej činnosti rodinných príslušníkov členov diplomatických misií a konzulárnych úradov. Počas spoločného rokovania prebrali aj bilaterálne vzťahy, srbské eurointegračné ambície či súčasnú situáciu na Západnom Balkáne.

Vnútropolitická situácia v Srbsku

Partneri prediskutovali aj vnútropolitickú situáciu v Srbsku vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby na jar 2020. „Ubezpečil som svojho partnera, že v súvislosti s eurointegračným procesom Srbska bude Slovensko aj naďalej pokračovať vo všestrannej podpore Srbska na ceste do Európskej únie,“ ubezpečil Lajčák.

Srbsko doposiaľ otvorilo 17 prístupových kapitol a dve predbežne zatvorilo. Ministri sa zhovárali aj o možnostiach odblokovania dialógu Belehrad – Priština po predčasných októbrových parlamentných voľbách v Kosove. Dialóg je momentálne zamrznutý po tom, ako Priština zaviedla 100-percentné clá na dovoz tovarov zo Srbska a Kosova v novembri 2018.

Na bratislavskej konferencii o Správe a reforme bezpečnostného sektora (SSG/R) sa stretli politickí predstavitelia a bezpečnostní poradcovia z účastníckych štátov OBSE, experti a zástupcovia medzinárodných organizácií, akademickej obce a občianskej spoločnosti. Témou ich diskusie sú možnosti efektívnejších a udržateľnejších národných procesov v oblasti SSG/R a najmä to, ako k tomu môže prispieť rozsiahla expertíza OBSE.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Reforma bezpečnostného sektora stojí podľa Lajčáka na štyroch pilieroch © SITA Všetky práva vyhradené.