gtag('config', 'UA-130501671-1');

10.9.2019 (Webnoviny.sk) – Publikovanie informácií z vyšetrovania môže má v konečnom dôsledku aj negatívny vplyv. Uviedol to na parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

V tejto súvislosti spomenul aj nedávny prípad zaistených mobilných telefónov sudcov, prokurátora a bývalej štátnej tajomníčky. Podľa jeho slov sa môžu prípadní páchatelia trestnej činnosti dôkladne pripraviť na konkrétne úkony, čo zníži ich plánované účinky. „Tak masívny únik som ešte počas svojej kariéry nezažil,“ povedal Kováčik na výbore.

„Takmer denno-denne je odtiaľ niečo publikované. Treba si uvedomiť jedno, prípravné konanie je neverejné. V koho záujme to vlastne je? Uverejňujú sa tu veci o aplikácii Threema a potom, keď je potrebné urobiť úkon a zaistiť mobilné telefóny, sa dozvedáme, že pomaly všetci majú nové mobily, pretože o tom dva týždne dopredu vedia,“ povedal Kováčik. Na margo policajnej akcie však zároveň doplnil, že spomínanú vec nedozoruje a má plnú dôveru v prokurátorov.

Šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Kováčik má navyše obavy, že publikovanie informácií môže reálne ohroziť výsledok vyšetrovania. „Obávam sa, či takéto dôkazy budú vôbec použiteľné. Veľmi sa toho bojím. Netvrdím, že to tak bude, ale mám reálne obavy, pretože sa to stále maskuje za akýsi pláštik verejného záujmu,“ doplnil.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk – Zverejňovanie informácií zo spisov podľa Kováčika pomáha aj páchateľom trestnej činnosti © SITA Všetky práva vyhradené.