29.9.2020 (Webnoviny.sk) – Navrhovaným kandidátom na generálneho prokurátora zo strany verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej je Jozef Čentéš. Ako informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv, ombudsmanka sa pri svojom výbere zamerala na kritériá odbornosti, profesionality aj morálnej integrity.

Gašparovič Čentéša nevymenoval

Čentéš bol v minulosti zvolený na post generálneho prokurátora, no bývalý prezident Ivan Gašparovič jeho vymenovanie odmietol. Ústavný súd v roku 2014 rozhodol, že týmto konaním došlo k porušeniu Čentéšových základných práv.

V rámci aktuálneho návrhu tejto osobnosti, okrem zhodnotenia kritérií profesionality, odbornosti a morálnosti, ide aj o istú symboliku a možnosť nápravy vďaka umožneniu kandidatúry a otvoreniu cesty k využitiu základného práva byť volený,“ uviedla Patakyová.

V rámci reforiem prokuratúry Nadácia zastavme korupciu zdôrazňuje potrebu zmeniť výberové konania na miesta vedúcich prokurátorov tak, aby o ne bola reálna súťaž, otvoriť systém aj pre iné právnické profesie, zabezpečiť väčšiu nezávislosť jednotlivých prokurátorov, ich kariérny rast a spravodlivé disciplinárne konanie.

Voľba na novembrovej schôdzi

Nadácia dodala, že skutočnosť, že rada prokurátorov po prvýkrát pozvala na vypočutie aj mimovládne organizácie, vníma ako snahu prokurátorov očistiť meno prokuratúry a otvoriť ju viac kontrole verejnosti.

Rada prokurátorov si kandidáta na šéfa prokuratúry vyberá spomedzi štvorice prokurátorov Čentéša, Jána Šantu, Rastislava Remetu a Tomáša Honza.

Návrhy kandidátov na voľbu nového generálneho prokurátora môžu oprávnení navrhovatelia podávať do 9. októbra. Samotná voľba by sa mala uskutočniť na schôdzi, ktorá sa začína 24. novembra.

Viac k témam: generálny prokurátor, ombudsmanka, voľba generálneho prokurátora
Zdroj: Webnoviny.sk – Ombudsmanka Patakyová navrhuje za generálneho prokurátora Čentéša, v minulosti už bol zvolený © SITA Všetky práva vyhradené.