18.4.2021 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová aj premiér Eduard Heger vyjadrili podporu Českej republike pri vyhostení 18 ruských diplomatov.

Prezidentka na sociálnej a mikroblogovacej sieti uviedla, že „Slovensko pri ČR stojí a podporuje jej prijaté kroky v tejto oblasti“.

Premiér zas vo svojom profile zopakoval, že ČR je Slovensku najbližším spojencom v Európskej únii aj v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Podozrenia z podvratných aktivít

Hlava štátu a premiér tak reagovali na mimoriadnu tlačovú konferenciu premiéra ČR Andreja Babiša a ministra vnútra a dočasného ministra zahraničia ČR Jana Hamáčka zo 17. apríla, na ktorej oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov. Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb.

Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.

„Slovensko pozorne sleduje podozrenie z podvratných akcií vedených zahraničím, ktoré vo Vrbeticiach spôsobili straty na životoch a obrovské škody,“ napísala.

Osemnásť diplomatov musí odísť

Hamáček vysvetlil, že sa rozhodol vyhostiť všetkých zamestnancov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorých české tajné služby identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

„Do 48 hodín musí opustiť Českú republiku 18 pracovníkov ruskej ambasády,“ vysvetlil Hamáček, ktorý je aj vicepremiérom.

Babiš a Hamáček sa informácie od českej rozviedky dozvedeli večer 16. apríla. O svojich krokoch už informovali aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý im podľa Babiša „vyjadril absolútnu podporu“.

Viac k témam: muničný sklad, výbuch, vyhostenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová aj Heger vyjadrili podporu Česku pri vyhostení 18 ruských diplomatov © SITA Všetky práva vyhradené.