16.5.2021 (Webnoviny.sk) – Dážď na severe Indie odhalil na brehu rieky Ganga plytké hroby, v ktorých ležia stovky mŕtvych tiel. Podľa niektorých informácií sú to obete ochorenia COVID-19.

Prípad už vyšetruje polícia, ktorá miestnych upozornila, aby sa k telám nepribližovali. „Sme tu, aby sme vám pomohli vykonať posledné obrady,“ hlásili cez reproduktory z člnov a džípov policajti. Prípad sa stal v meste Prajágrádž v štáte Uttarpradéš.

Hovorca tamojšej vlády v nedeľu odmietol mediálne správy, že za uplynulé dva týždne vytiahli z riek viac ako tisíc tiel obetí COVID-19. „Prisahám, že tieto telá nemajú nič spoločné s COVID-19,“ vyhlásil.

Nemajú na pohreb

Povedal, že niektorí dedinčania nespálili telá mŕtvych príbuzných z „náboženských tradícií súvisiacich s určitými obdobiami“ a namiesto toho ich dali do riek alebo zakopali do hrobov na brehu.

Viac o téme: Koronavírus

Predstaviteľ filantropickej organizácie, ktorá pomáha spopolňovať mŕtvych, povedal, že na vidieku je veľmi veľa obetí ochorenia a chudobní ľudia dávajú telá do riek, pretože nemajú peniaze na posledné obrady a drevo potrebné na kremáciu. Jej cena sa pritom strojnásobila na 15-tisíc rupií (v prepočte približne 170 eur).

Úrady minulý týždeň vytiahli 71 tiel, ktoré vyplavila rieka Ganga v susednom štáte Bihár. V dôsledku pokročilého rozkladu sa im nepodarilo zistiť príčinu smrti.

Zisťujú dôvod úmrtia

Desiatky tiel našli zakopaných v piesku na dvoch miestach v okrese Unnao v Uttarpradéši. V súčasnosti sa snažia zistiť dôvod úmrtia.

Uttarpradéš a Bihár majú dokopy 358 miliónov obyvateľov a patria k najviac zasiahnutým oblastiam v krajine. Dedinčania sa snažia dostať pacientov s COVID-19 do miest, no mnohí po ceste zomrú.

Stabilizovanie situácie

Vládny odborník uviedol, že po týždňoch rekordných nárastov sa situácia stabilizovala. V nedeľu ministerstvo zdravotníctva ohlásilo 311 170 nových potvrdených prípadov nákazy za jeden deň, čo je o 326 098 menej oproti sobote.

Za rovnaký čas zomrelo 4077 pacientov, čím sa celkový počet mŕtvych vyšplhal na 270 284. Odborníci však stále tvrdia, že čísla sú reálne značne vyššie.

Viac k témam: Ganga, Koronavírus, mŕtvola, obete
Zdroj: Webnoviny.sk – Na brehu Gangy vyplavilo ďalšie stovky mŕtvych tiel, niektorí hovoria o obetiach COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.