19.6.2021 (Webnoviny.sk) – Ľudské ostatky, ktoré tento mesiac objavili v oblasti neďaleko bývalého nacistického koncentračného tábora Auschwitz, pochádzajú z obdobia po druhej svetovej vojne. Tvrdia to poľskí experti, podľa ktorých s najväčšou pravdepodobnosťou patria nemeckým vojakom, ktorých zajali sovietske sily.

Ľudské ostatky – 12 ľudských lebiek a mnoho kostí – objavil miestny obyvateľ na brehu rieky Sola, ktorá preteká cez mesto Osvienčim, kde sa nachádza spomenutý tábor smrti.

Kosti zrejme patrili povojnovým zajatcom

Po porážke nacistov poľské a sovietske komunistické úrady zadržiavali v Auschwitzi a v okolí vojnových zajatcov a politických väzňov, ktorí čelili brutálnemu zaobchádzaniu.

Ústav národnej pamäti, ktorý vyšetruje zločiny z čias druhej svetovej vojny a komunistického režimu, uviedol, že v roku 1946 mŕtvych zajatcov pochovávali na miestach, kde teraz tečie Sola.

Ľudské ostatky tam našli aj minulý rok

V rovnakej oblasti našli podobný nález aj minulý rok, čo ústav začal následne vyšetrovať. Na základe archívov, výsluchov a svedeckých výpovedí odborníci z ústavu dospeli k záveru, že pozostatky nájdené v minulom aj v tomto roku boli povojnových väzňov, pravdepodobne nemeckých vojnových zajatcov.

O pochovanie ostatkov sa postarala príslušná poľsko-nemecká nadácia.

Viac k témam: druhá svetová vojna, koncentračný tábor Auschwitz, ľudské kosti, nacizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Ostatky pri tábore Auschwitz zrejme patria nemeckým vojakom, ktorých po vojne zajali sovietske sily © SITA Všetky práva vyhradené.