24.7.2021 (Webnoviny.sk) – Najviac českých firiem kúpili za prvý polrok tohto roka Slováci. Z prvej priečky zosadili po troch rokoch Ukrajincov. Celkovo v uvedenom období dostali zahraniční podnikatelia pod svoju kontrolu 1 216 českých spoločností.

Ako ďalej vyplýva z dát poradenskej firmy Dun&Bradstreet, to je o 1,7 % viac ako vlani, ale takmer o tretinu menej ako v roku 2019.

Komplikácie v cestovaní spôsobili pokles

„Domnievame sa, že sťažené podmienky pre cestovanie spôsobili pokles aktivít Ukrajincov v oblasti akvizícií,“ priblížila analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová.

Tento rok zatiaľ Slováci kúpili 313 spoločností, o 75 viac ako v porovnateľnom období 2020, zatiaľ čo Ukrajinci 254. S výraznejším odstupom nasledujú Maďari (90), Poliaci (80), Rumuni (53), Rusi (44) a Nemci (41).

Prvá priečka patrí Holanďanom

Z pohľadu objemu ovládnutého kapitálu v základnom imaní kúpených firiem patrí prvá priečka Holanďanom s 3,2 miliardami CZK. Rádovo menšie akvizície pripadli na Cyprus (482 mil. CZK), Nemecko (120 mil.) a Veľkú Britániu (83 mil. CZK).

Dun&Bradstreet je líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť.

Viac k témam: firmy, podnikatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci nakúpili v prvom polroku najviac českých firiem, z prvej priečky zosadili Ukrajincov © SITA Všetky práva vyhradené.