1.8.2021 (Webnoviny.sk) – Treba vysloviť jasné nie rasovej neznášanlivosti a nezabudnúť aj na Rómske obete holokaustu. Povedala to štátna tajomníčka rezortu kultúry Zuzana Kumanová, ktorá si v sobotu v Pietnej sieni banskobystrického Múzea SNP uctila obete rómskeho holokaustu.

V rokoch 1939 až 1945 v Európe zahynulo viac ako 500-tisíc Rómov. Pamätný deň si pripomínajú krajiny európskeho spoločenstva každoročne 2. augusta od roku 2015.

V tlačovej správe o tom informoval Michal Hajtol z kancelárie štátnej tajomníčky.

„Dnes sme si v Banskej Bystrici spoločne uctili a pripomenuli obete, na ktoré sa po vojne zabúdalo. Diskriminácia a oddeľovanie od spoločnosti, vraždenie a vyhladzovanie v koncentračných táboroch – to všetko sa spája s rómskym holokaustom v období druhej svetovej vojny. V tom povojnovom bola genocída Rómov bagatelizovaná a trvalo takmer 40 rokov, kým Európa uverila, že perzekúcie Rómov sa diali na etnickom princípe,“ uviedla Kumanová.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Spomienkové podujatie pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu (fotografie)

Na sobotnom pietnom podujatí sa v Banskej Bystrici zúčastnili taktiež predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), členovia vlády, splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková, poslanci a poslankyne Národnej rady SR, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, rómski aktivisti, umelci či športovci.

Viac k témam: Deň rómskeho holokaustu
Zdroj: Webnoviny.sk – Kumanová: Treba vysloviť jasné nie rasovej neznášanlivosti a nezabudnúť aj na Rómske obete holokaustu © SITA Všetky práva vyhradené.