gtag('config', 'UA-130501671-1');

19.1.2022 (Webnoviny.sk) – Rusko v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch so Západom stupňuje konfrontačnú rétoriku.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov v stredu vyhlásil, že Moskva neprijme nič iné, ako „nepriestrelné“ záruky zo strany USA, ktoré zabránia rozšíreniu Severoatlantickej aliancie (NATO) o Ukrajinu a ďalšie postsovietske štáty.

Presunuli vojakov z Ďalekého východu

Rjabkov, ktorý minulý týždeň viedol ruskú delegáciu na bezpečnostných rokovaniach s USA v Ženeve zopakoval, že Moskva nemá v úmysle vrhnúť na Ukrajinu, poskytnutie západných bezpečnostných garancií je však pre ňu kategorickým imperatívom.

Rokovania v Ženeve a zasadnutie Rady NATO-Rusko v Bruseli sa konali v čase, Keď Rusko v blízkosti hraníc s Ukrajinou zhromaždilo odhadom asi 100-tisíc vojakov, čo by podľa Západu mohlo predznamenávať inváziu.

V rámci ďalšieho posilňovania síl v blízkosti Ukrajiny Rusko presunulo bližšie nešpecifikovaný počet vojakov z ruského Ďalekého východu k svojmu spojencovi Bielorusku, kde sa tento mesiac konajú veľké vojenské manévre.

Anektovali polostrov Krym

Rusko ďalej žiada, aby NATO v postsovietskych krajinách nerozmiestňovalo svojich vojakov a vojenskú techniku.

Nalieha tiež, aby aliancia stiahla zbrane a vojakov z krajín strednej a východnej Európy, ktoré sa k nej pripojilo po skončení studenej vojny.

Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo proruských separatistov, ktorí stále kontrolujú časť územia na východe Ukrajiny.

Boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a povstalcami si doteraz vyžiadali viac ako 14-tisíc ľudských životov a zničili priemyselné srdce Ukrajiny.

Viac k témam: rozširovanie NATO, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko vytrvalo odmieta NATO v postsovietskych krajinách a požiadavky má aj na strednú Európu © SITA Všetky práva vyhradené.