gtag('config', 'UA-130501671-1');

19.1.2022 (Webnoviny.sk) – Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu vyzval západné štáty, aby zostali jednotné voči „nepoľavujúcej“ ruskej agresii proti Ukrajine. Blinken počas návštevy Kyjeva ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému povedal, že USA a ich spojenci neochvejne podporujú jeho krajinu a jej demokratické ašpirácie.

Ukrajina čelí ruskej agresii

„Ukrajinský ľud si v roku 1991 vybral demokratickú a európsku cestu. Vyšiel na Majdan v roku 2013, aby bránil túto voľbu a, bohužiaľ, odvtedy čelíte nepoľavujúcej agresii zo strany Moskvy,“ uviedol Blinken.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa nedávno vyjadrila, že poskytuje Ukrajine dodatočnú pomoc na obranu v sume 200 miliónov dolárov, aby jej pomohla chrániť jej suverenitu a územnú integritu. Zelenskyj poďakoval Blinkenovi za túto pomoc, ktorú USA schválili v závere decembra, ale formálne potvrdili až v stredu.

Zhromažďovanie vojska na hranici

Americká vláda a jej európski spojenci obviňujú ruského prezidenta Vladimira Putina z vytvárania krízy zhromažďovaním vojakov pri hraniciach s Ukrajinou.

Rusko odmietlo výzvy na stiahnutie svojich vojakov a vyhlásilo, že má právo na svojom území nasadiť sily, kde chce. Rusko v roku 2014 obsadilo ukrajinský polostrov Krym po tom, ako na Ukrajine zvrhli Moskve nakloneného prezidenta. Moskva zároveň podporuje povstanie separatistov na východe Ukrajiny.

Viac k témam: agresia, Demokracia, Ruská armáda
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf americkej diplomacie v Kyjeve vyzval Západ na jednotu pri podpore Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.