gtag('config', 'UA-130501671-1');

6.6.2023 (SITA.sk) – Bývalého agenta amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorý sa neskôr stal ruským špiónom a preslávil sa ako jeden z najškodlivejších špiónov v amerických dejinách, našli mŕtveho vo väzení. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Sedemdesiatdeväťročného Roberta Hanssena našli v pondelok ráno v zariadení ADX Florence s maximálnym stupňom stráženia v coloradskom meste Florence. Príčinu jeho smrti zatiaľ nepotvrdili.

Ramon Garcia

Hanssen dostal viac ako 1,4 milióna dolárov v hotovosti, diamantoch a ďalších peniazoch vyplatených na ruské účty. Na jeho prípade pracovalo tristo agentov a v roku 2002 ho odsúdili na doživotie za špionáž.

Pred zatknutím žil Hanssen v skromnom štvorizbovom dome na predmestí Virgínie so svojou manželkou a šiestimi deťmi.

Vďaka svojej funkcii v kontrarozviedke mal prístup k utajovaným informáciám a v roku 1985 začal s trestnou činnosťou, keď posielal materiály do bývalého Sovietskeho zväzu a neskôr do Ruska.

Hanssen, ktorý sa stal agentom FBI 12. januára 1976, používal pri korešpondencii so svojimi ruskými nadriadenými prezývku Ramon Garcia.

Agentovi dali falošnú úlohu

Podľa webstránky FBI „skompromitoval množstvo ľudských zdrojov, kontrašpionážnych techník, vyšetrovaní, desiatky tajných vládnych dokumentov Spojených štátov a technických operácií mimoriadneho významu a hodnoty“.

I keď sa okolo jeho nezvyčajných aktivít občas objavovali podozrenia, roky ho nechytili.

Po zatknutí špióna Aldricha Hazena Amesa v roku 1994 si však úrad uvedomil, že utajované informácie stále unikajú, čo podnietilo vyšetrovanie Hanssena.

Keďže sa chystal na odchod do dôchodku, FBI konala rýchlo v snahe chytiť ho „pri čine“. Aby ho vylákali naspäť do centrály FBI na dôkladnejšie sledovanie, dali mu falošnú úlohu.

Vyhol sa trestu smrti

V januári 2001 začal pracovať v ústredí FBI v novej kancelárii vybavenej skrytými kamerami a mikrofónmi. O mesiac neskôr vyšetrovatelia zistili, že mal v parku na vopred dohodnutom mieste nechať materiály.

Do Foxstone Parku sa vybral s taškou plnou utajovaných materiálov a keď sa potom vrátil do auta, zatkli ho a vzali do väzby.

Pri zatýkaní sa vraj spýtal agentov, prečo im to trvalo tak dlho a pri výsluchu následne skonštatoval, že bezpečnosť FBI je žalostná, no spolupracoval, aby sa vyhol trestu smrti.

Hanssen sa napokon priznal k 15 bodom obžaloby zo špionáže a v máji 2002 ho odsúdili na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.

Viac k témam: agent FBI, Špión
Zdroj: SITA.sk – Jeden z najškodlivejších špiónov v dejinách USA zomrel vo väzení, bývalý agent FBI sedel na doživotie za špionáž pre Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.