gtag('config', 'UA-130501671-1');

23.9.2023 (SITA.sk) – Konsolidácia verejných financií sa nesmie dotknúť sociálneho štandardu. V relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico. Považuje za potrebné zvyšovať životnú úroveň a pripomenul, že Slovensko v tomto smere postupne predbiehajú všetky krajiny.

Verejné obstarávanie a povoľovacie konania

Smer má podľa svojho predsedu v pláne, bez ohľadu na to, či bude súčasťou vlády alebo opozície, pracovať na tom, aby maximálne množstvo prostriedkov z európskych fondov presunulo na VÚC a komunálne samosprávy.

Fico spomenul i verejné obstarávanie a povoľovacie konania, ktoré označil za jednu z najväčších prekážok pri projektoch. Procesy podľa neho treba zjednodušiť.

Boli sme ekonomickým tigrom Európy a dnes sme už len nejakou lenivou perzskou mačkou“ skonštatoval predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský.

Ekonomicky sme zaostali

Súhlasí s tým, že sme ekonomicky zaostali. Majerský, ktorý je i predsedom Prešovského samosprávneho kraja, je toho názoru, že čo najviac prostriedkov z eurofondov by malo smerovať do regiónov.

KDH je aj za zvýšenie niektorých daní. Majerský v tomto smere uviedol, že sú za bankový odvod. Ide o oblasť, v ktorej sa zhodujú so Smerom.

Šéf kresťanských demokratov tiež pripomenul potrebu decentralizácie a presunu kompetencií na samosprávy. „Treba to posunúť na nižšiu úroveň, na nižšej úrovni ľudia vedia, čo potrebujú,“ povedal. Súhlasí s tým, že procesy verejného obstarávania trvajú dlho.

Povolebná spolupráca

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zároveň vylučuje z prípadnej povolebnej spolupráce stranu Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) i extrémistov v podobe hnutia Republika a kotlebovcov.  Majerský dodal, že v poslednom čase si všíma i program hnutia Progresívne Slovensko, ktorý podľa neho vykazuje prvky extrémizmu.

Predseda Smeru Robert Fico poznamenal, že mu pripadá zábavné, že čím je menšia strana, tým viac politických subjektov vylučuje z povolebnej spolupráce.

Zbytočne tu robíme silácke vyhlásenia rôzneho typu,“ povedal predseda Smeru. Podľa neho sú nálady v KDH úplne iné, hoci podľa svojich slov rozumie, prečo sa takto Majerský pred voľbami vyjadruje.

Viac k témam: Opozícia, politická diskusia, predseda KDH, predseda Smeru, Slovenská ekonomika, Verejné financie
Zdroj: SITA.sk – Majerský: Boli sme ekonomickým tigrom Európy a už sme len lenivou perzskou mačkou © SITA Všetky práva vyhradené.