gtag('config', 'UA-130501671-1');

12.6.2024 (SITA.sk) – Na rekreačné poukazy budú mať nárok už aj rodičia zamestnancov. Novelu Zákonníka práce, ktorú predložili poslanci Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko, Rudolf Huliak, Dagmar Kramplova a Adam Lučanský, v stredu schválil parlament.

Podpora domáceho cestovného ruchu

Cieľom návrhu zákona je podporiť domáci cestovný ruch a tým maximalizovať využívanie rekreačných poukazov. Zmena začne platiť od začiatku budúceho roka. Nariadenie bude mať negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, predkladatelia však očakávajú veľmi mierne zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu a rozpočtov samospráv na základe väčšieho využívania služieb domáceho cestovného ruchu.

Očakáva sa však aj zníženie príjmov na dani z príjmov z dôvodu, že príjem zamestnanca z príspevku na rekreáciu je oslobodený od dane z príjmov a tiež, že zamestnávateľ si môže tieto náklady zahrnúť do daňových výdavkov.

„Vďaka možnosti prenosu rekreačného poukazu bude mať rodič zamestnanca s nižším disponibilným príjmom väčšiu možnosť zúčastniť sa na aspoň jednej rekreácii počas roka, ktorá je potrebná na regeneráciu fyzických a psychických síl a zvýšenie kvality ich života,“ uvádza sa v dokumente.

Poukaz je vo výške 55 % výdavkov

Rekreačný poukaz poskytuje zamestnávateľ vo výške 55 % oprávnených výdavkov na pobyt, maximálne však 275 eur za celý rok. Zamestnanec má právo požiadať o tento poukaz vo svojej firme, kde musí pracovať viac ako 49 ľudí.

Podmienkou je, že zamestnanec vo firme pracuje najmenej dva roky a prenocovanie trvá minimálne dve noci. Pre zamestnávateľov s menším počtom zamestnancov je poskytovanie príspevku dobrovoľné.

Viac k témam: Cestovný ruch, Rekreačné poukazy, Rodičia, Zákonník práce, Zamestnanci
Zdroj: SITA.sk – Od budúceho roka nárok na rekreačné poukazy budú mať už aj rodičia zamestnancov, Dankov cieľ je podporiť domáci cestovný ruch © SITA Všetky práva vyhradené.