PRAHA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Český senátorský Klub pre liberálnu demokraciu pripravil ústavnú žalobu na prezidenta Miloša Zemana pre údajné hrubé porušenie ústavy.

Senátor opísal ďalšie kroky

Na schválenie návrhu je potrebný súhlas troch pätín prítomných senátorov a s podaním by muselo súhlasiť aj 120 poslancov. V utorok to oznámil český senátor Václav Láska.

Teraz budeme rokovať s kolegami senátormi, zbierať ich postrehy a pripomienky. No a potom pozbierať 27 podpisov pod žalobu a hurá s ňou na plénum Senátu,“ opísal Láska na Twitteri ďalšie kroky. Klub pre liberálnu demokraciu má šesť členov, pripomína portál Novinky.cz.

Prehrešky prezidenta Zemana

Návrh prezidentovi vyčíta okrem iného to, že v roku 2013 vymenoval vládu premiéra Jiřího Rusnoka, hoci v Snemovni existovala ustálená väčšina, ktorá mohla kabinet zostaviť a podporiť.

Ďalším prehreškom má byť napríklad schôdzka s niekoľkými predstaviteľmi ČSSD v Lánoch, ktorá mala obísť Bohuslava Sobotku ako predsedu strany.

Päťdesiatstranový materiál by musela schváliť ústavná väčšina oboch parlamentných komôr, čo je však vzhľadom na rozloženie síl v Snemovni nepravdepodobné, uvádza portál.

Viac k témam: český prezident, ústavná žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Zeman mal hrubo porušiť ústavu, šestica senátorov pripravila žalobu © SITA Všetky práva vyhradené.