FALLS CHURCH 10. mája (WebNoviny.sk) – Bývalú spravodajskú analytičku americkej armády Chelsea Manningovú prepustili vo štvrtok po dvoch mesiacoch z väzenia.

Obvinená z pohŕdania súdom

Manningová strávila 62 dní v nápravnom zariadení v Alexandrii v severnej Virgínii pre odmietnutie svedčiť pred veľkou porotou. Obvinená je z pohŕdania súdom, pretože odmietla odpovedať na otázky federálnej veľkej poroty, ktorá vyšetruje únik informácií prostredníctvom portálu WikiLeaks.

Jej právnici sa obávajú, že jej pobyt na slobode môže mať krátke trvanie. Prepustili ju iba preto, že vypršalo funkčné obdobie poroty. Pred prepustením z väzenia dostala Manningová na 16. mája ďalšie predvolanie ako svedok pred novú veľkú porotu.

Môže čeliť ďalšiemu väzeniu

Keďže podľa jej právnikov opätovne odmietne odpovedať na otázky, môže čeliť ďalšiemu väzeniu. „Spolupráca s touto veľkou porotou jednoducho nie je voľbou. Keby som tak urobila, zahodila by som všetky svoje princípy, dosiahnuté výsledky, čo som obetovala a vymazala by som desaťročia svojej reputácie – čo je zjavne neprijateľné,“ uviedla Manningová vo svojom vyhlásení pre súd.

Manningová si za poskytnutie dôverných informácií portálu WikiLeaks odslúžila sedemročný trest vo vojenskom väzení. Vtedajší prezident Barack Obama jej na zvyšok 35-ročného trestu udelil milosť.

Bývalá americká transrodová vojačka Chelsea Manningová sa stala známou, keď ešte ako vojak Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks vyše 700-tisíc tajných armádnych dokumentov. V roku 2010 ju v Iraku zatkli a o tri roky neskôr odsúdili na 35 rokov väzenia za špionáž a neoprávnené nakladanie s utajovanými informáciami.

Viac k témam: WikiLeaks
Zdroj: Webnoviny.sk – „Informátorku“ WikiLeaks Manningovú prepustili po dvoch mesiacoch z väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.