gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) – Rezort zdravotníctva pokračuje v boji proti rakovine hrubého čreva a konečníka. Po tom, ako v sobotu v Bratislave vyvrcholila informačná kampaň „Nezahoď svoj život – Urob si už dnes preventívny test“ avizuje ministerstvo zdravotníctva aj ďalšie kampane.

Rovnako o dôležitosti skríningov informujú aj zdravotné poisťovne. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Na Slovensku totiž každý rok pribudne takmer 4-tisíc nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Vzhľadom na počet obyvateľov je Slovensko vo svetových štatistikách na popredných miestach. Pritom až štvrtine pacientov zistia rakovinu v neskorom štádiu, keď už nádor metastázuje a liečba je veľmi komplikovaná.

Dôležitosť skríningových testov

Rizikovou skupinou sú ľudia vo veku nad 50 rokov, a práve to bol hlavný dôvod, prečo sme spolu so zdravotnými poisťovňami tento rok rozbehli prvý štátom riadený skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, informovala v tlačovej správe hovorkyňa MZ SR Eliášová.

Cieľom informačnej kampane „Nezahoď svoj život – Urob si už dnes preventívny test“ bolo upozorniť ľudí na dôležitosť skríningových testov, ktoré pomôžu odhaliť onkologické ochorenie včas.

Spoločnú kampaň odštartovalo ministerstvo zdravotníctva s pacientskou alianciou Nie rakovine a organizáciou Europacolon Slovensko. Informačná kampaň „Črevo tour“ sa konala v deviatich mestách – v Košiciach, Prešove, Poprade, Žiline, Trenčíne, Banskej Bystrici, Nitre, Trnave a skončila sa v sobotu v Bratislave.

„Po dvanástich rokoch práce aj našej pacientskej organizácie sa stal národný skríning rakoviny hrubého čreva realitou. Z čerstvých poznatkov našej edukačnej Črevo tour môžeme potvrdiť, že už aj v tejto chvíli skríning zachránil mnohých ľudí,“ cituje tlačová správa MZ SR zakladateľku aliancie Nie rakovine a pacientskeho združenia Europacolon Slovensko Janu Pifflovú Špankovú.

Skryté krvácanie v stolici

Španková zároveň upozorňuje, že skryté krvácanie v stolici neznamená hneď rakovinu, ale pôvod krvácania treba vždy odborne vyšetriť.

Ministerstvo zdravotníctva o dôležitosti skríningových vyšetrení verejnosť kontinuálne informuje od decembra minulého roka. V rámci prvého štátom riadeného skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka poslali začiatkom roka prvým 20-tisíc obyvateľom Slovenska zdravotné poisťovne test na vyšetrenie stolice.

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská vyzýva všetkých, ktorí test dostali, aby ho nenechali ležať na poličke. Odhalenie skrytého krvácania do stolice totiž predchádza vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

„Je to prvý, voľným okom neviditeľný včasný príznak, keď sa polyp v hrubom čreve začína prebúdzať. Dá sa odhaliť jednoduchým testom stolice,“ cituje tlačová správa Kalavskú. Podľa odborníkov trvá aj desať rokov, kým sa z polypu vyvinie rakovina hrubého čreva. Pri včasnom odhalení polypu sa však dá úplne odstrániť počas kolonoskopie.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, rakovina hrubého čreva
Zdroj: Webnoviny.sk – Skríningy zachránili už tisíce Slovákov, ministerstvo pokračuje v boji proti rakovine hrubého čreva © SITA Všetky práva vyhradené.