VARŠAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Poľská vláda zrušila návštevu izraelskej delegácie. Dôvodom je podľa nej skutočnosť, že izraelská vláda na poslednú chvíľu urobila zmeny, ktoré naznačujú, že rokovania by sa zameriavali na otázky reštitúcií bývalého židovského majetku.

Na čele delegácie mal byť Avi Cohen-Scali z izraelského ministerstva pre sociálnu rovnosť. Návšteva sa mala uskutočniť v pondelok a poľské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo jej zrušenie v nedeľu.

Usilujú sa o vrátenie majetku

Bývalý židovský majetok v Poľsku sa počas kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú koncom mája, a parlamentnými voľbami na jeseň, stáva citlivou otázkou.

V Poľsku žilo pred druhou svetovou vojnou 3,3 milióna Židov, väčšina z nich však zahynula počas holokaustu v nacistických táboroch. Ich majetok často rabovali Nemci a neskôr ho znárodnil komunistický režim. Niektoré židovské organizácie sa usilujú o jeho vrátenie.

Protest tisícov nacionalistov

V sobotu pochodovali Varšavou tisíce nacionalistov na protest proti tlaku Spojených štátov na Poľsko, aby sa zaoberalo otázkou reštitúcií. Poľsko počas druhej svetovej vojny okupovalo nacistické Nemecko.

Krajina utrpela rozsiahle materiálne škody a protestujúci argumentujú, že nie je spravodlivé žiadať Varšavu, aby kompenzovala židovské obete, keď Poľsko nikdy nedostalo primerané kompenzácie z Nemecka.

Poľsko je pritom jedinou krajinou Európskej únie, ktorá neprijala legislatívu upravujúcu kompenzácie alebo reštitúcie majetku strateného v dôsledku vojny a komunistického režimu. Varšava argumentuje, že si to nemôže dovoliť.

Viac k témam: Izrael, nacionalisti, reštitúcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Varšava zrušila návštevu izraelskej delegácie, dôvodom mala byť možná otázka reštitúcií © SITA Všetky práva vyhradené.