gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Ešte v polovici apríla hlásili Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) v jarnom monitoringu prác slovenskí poľnohospodári, najmä z východu Slovenska, nedostatok zrážok zo začiatku jari.

Momentálne, v polovici mája, východoslovenskí poľnohospodári o suchu už nehovoria. „Neznamená to však, že jarné sucho nezanechalo na niektorých plodinách výraznejší vplyv – najmä na oziminách, repke a zelenine, ktorú museli pestovatelia intenzívne zavlažovať v neobvykle skorých jarných termínoch,“ informovala na internetovej stránke SPPK hovorkyňa komory Jana Holéciová.

Riziko sucha na východe pominulo

Slovenský hydrometeorologický ústav uvádzal podľa SPPK k 5. máju 2019 informáciu, že v povrchovej vrstve pôdy ostalo výraznejšie sucho na Turci, Hornej Nitre a Pohroní.

„Celé východné Slovensko je už v tejto vrstve pôdy bez rizika sucha. V krátkom telefonickom prieskume SPPK nám 10. mája potvrdili zlepšenie podmienok poľnohospodári pôsobiaci na juhozápade Slovenska, Zemplíne, ale aj severovýchode Slovenska,“ pokračovala v hodnotení Jana Holéciová.

V bratislavskom regióne napršalo podľa SPPK za posledné dni (údaj do 10. mája 2019) približne 23-30 mm zrážok. Ochladenie plodinám a celkovo prírode podľa SPPK prospelo, znížil sa aj výpar vody. „Pokiaľ by každý týždeň pár dní popršalo, tak by sme mali ideálne počasie,“ povedal člen predstavenstva SPPK Juraj Máčaj.

Zmiernenie sucha takmer 5 minút po 12

Dolný Zemplín, Michalovce, Trebišov a južná časť košického regiónu na konci apríla patrili medzi suchom najviac postihnuté oblasti.

Zmiernenie sucha prišlo v oblasti Dolného Zemplína podľa SPPK takmer 5 minút po 12. Za posledné dva týždne (údaj do 10. mája 2019) tam napršalo okolo 40 mm zrážok, čím sa naplnil tamojší celomájový priemer.

„Oziminám, ktoré ešte v apríli trpeli nedostatkom zrážok, už toto daždivé počasie veľmi nepomôže. Niektoré porasty pšeníc slabo odnožili a už teraz je predpoklad nižších úrod. Aktuálny dážď však prospieva všetkým jarným plodinám. Porasty sú v dobrej kondícii,“ doplnil ďalší člen predstavenstva SPPK Alexander Palágyi.

Pozitívny vplyv daždivých dní na vegetáciu majú aj poľnohospodári, ktorí hospodária na severovýchode Slovenska. „Vlaha je veľmi vítaná a o suchu už v našom regióne nehovoríme. Prší nám každý deň,“ priblížil člen predstavenstva SPPK Milan Semančík.

Viac k témam: poľnohospodárstvo, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, sucho
Zdroj: Webnoviny.sk – Zmiernenie sucha prišlo takmer päť minút po 12, farmári hlásia výrazné zlepšenie podmienok © SITA Všetky práva vyhradené.