gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Slovenskí rekordéri v počte exekúcií na jednu osobu prekračujú hranicu stoviek spisov. Podľa informácií, ktoré pochádzajú z exekučného registra, je na prvom mieste fyzická osoba, ktorá má až 153 exekučných konaní.

Pri právnických osobách sú na prvých priečkach spoločnosti, ktoré majú viac ako 200 konaní.  Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová s tým, že pri mnohých spoločnostiach figurujú aj takzvané „biele kone“.

Na Slovensku je podľa Centrálneho registra exekúcií viac ako tri milióny konaní. So súčasným stavom sa snaží pohnúť aj Ministerstvo spravodlivosti SR, ktorého zákon o zastavení starších exekučných prípadov je momentálne v druhom čítaní v Národnej rade SR.

Zastavenie približne milióna konaní

Rezort si od zákona sľubuje zastavenie približne milióna konaní, ktoré sú staršie ako päť rokov. Odhadované náklady presahujú 40 miliónov eur.

„Najvyšší počet exekúcií na jednu fyzickú osobu je 153 a najvyšší počet na jednu právnickú osobu je 421, ide však o spoločnosť, ktorá už bola zrušená. V poradí ďalším najvyšším hriešnikom je spoločnosť s 241 exekúciami. Je potrebné tiež uviesť, že počet exekúcií na jednu fyzickú alebo právnickú osobu nemusí byť dôležitý, pretože v mnohých prípadoch figurujú osoby ako takzvané biele kone. Tie sú jediným spoločníkom a jediným konateľom v desiatkach spoločností, pričom ide v nejednom prípade o cudzích štátnych príslušníkov, alebo ľudí bez domova. Prípadne sa sídla jednotlivých spoločností nachádzajú na neexistujúcich adresách,“ povedala Kolesárová.

Inštitút osobného bankrotu

Dlžníci môžu v takýchto prípadoch využiť aj inštitút osobného bankrotu. Pri ňom môžu občania využiť dve možnosti – konkurz alebo splátkový kalendár.

V tejto oblasti poskytuje bezplatné právne poradenstvo Centrum právnej pomoci, ktoré je pod gesciou rezortu spravodlivosti.

V prípade bankrotu ide o zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba nepodnikateľ môže zbaviť svojich dlhov.

Viac k témam: CRU Centrálny register exekúcií, exekúcia, exekúcie, exekučná amnestia, osobný bankrot
Zdroj: Webnoviny.sk – Rekordéri majú na krku aj viac ako sto exekučných konaní, osoba na prvom mieste ich má 153 © SITA Všetky práva vyhradené.