gtag('config', 'UA-130501671-1');

CARACAS 21. mája (WebNoviny.sk) – Venezuelský prezident Nicolás Maduro navrhol nové voľby do opozíciou kontrolovaného Národného zhromaždenia, na ktorého čele stojí líder opozície Juan Guaidó.

Chce si zmerať sily vo voľbách

Vyjadril sa tak v pondelok v Caracase v rámci prejavu pri príležitosti prvého výročia svojho sporného znovuzvolenia.

Dátum pre konanie volieb, momentálne naplánovaných na koniec roka 2020, však nestanovil. „Zmeriame si sily vo voľbách… zorganizujeme voľby do Národného zhromaždenia,“ povedal Maduro svojim stúpencom.

Madura označil za „uzurpátora“

Národné zhromaždenie prišlo o právomoci po tom, čo nad ním Madurova socialistická strana v roku 2016 stratila kontrolu. Maduro následne v roku 2017 založil Ústavodarné zhromaždenie pozostávajúce výlučne z jeho prívržencov.

Ústavodarné zhromaždenie v pondelok oznámilo, že mandáty jeho členov potrvajú až do konca roka 2020. Pôvodne mal pritom orgán fungovať len dva roky.

Guaidó sa v januári vyhlásil za prechodného prezidenta a Madurovo znovuzvolenie v minulom roku označil za nelegitímne. Venezuelského prezidenta zároveň označil za „uzurpátora“ a vyzval na konanie nových prezidentských volieb.

Viac k témam: parlamentné voľby vo Venezuele, predčasné voľby, venezuelský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Maduro si chce zmerať sily s Guaidóom, navrhol predčasné voľby do Národného zhromaždenia © SITA Všetky práva vyhradené.