gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR budú hľadať ďalších kandidátov na post ústavných sudcov. Zákonodárcov čaká hlasovanie o uchádzačoch v utorok 21. mája po sedemnástej hodine.

Podľa viacerých názorov ústavných právnikov treba nájsť ešte rovnú desiatku kandidátov tak, aby mal prezident Andrej Kiska celkovo k dispozícii 18 mien.

Naživo: Rokovanie Národnej rady SR

Na Ústavnom súde SR v súčasnosti chýba obsadiť šesť miest z trinástich. Košická inštitúcia má tiež nového predsedu, ktorým sa stal advokát Ivan Fiačan. Jeho zástupcom je bývalý predseda Okresného súdu v Galante Ľuboš Szigeti. Nie je na teraz zrejmé, či sú vládne strany definitívne dohodnuté na konkrétnych menách.

Smer-SD preferuje tajné hlasovanie

V tretej voľbe sa o ich dôveru uchádza dovedna 24 kandidátov a kandidátok. Väčšina z nich už celý proces absolvovala v predošlých dvoch voľbách.

Najväčšia koaličná strana Smer-SD preferuje opäť tajné hlasovanie, čo je podľa jej poslancov základom pre úspešné zvolenie ďalších kandidátov. Pokiaľ bude koalícia dohodnutá s tajným hlasovaním nemá problém ani Most-Híd.

Slovenská národná strana (SNS) v tejto otázke nevydala žiadne zásadné stanovisko, preto bude voľba s najväčšou pravdepodobnosťou tajná. Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v závere uplynulého pracovného týždňa vyzvala koaličné strany na vzájomné rokovanie. Predstavitelia liberálov okrem iného uviedli, že noví sudcovia majú byť výsledkom širokej politickej dohody.

Kiska zo zvolených mien vymenuje polovicu

Uchádzači o najcennejší sudcovský talár musia získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Zo zvoleného počtu následne prezident vymenuje polovicu, pričom Andrej Kiska túto ústavnú zvyklosť narušil, keď z ôsmich uchádzačov vybral iba troch.

O miesto na Ústavnom súde SR zabojujú sudcovia, prokurátori, právnici, advokáti, notári, exekútori či bývalí politici. Opakovane dal súhlas so svojou nomináciou exšéf strany Sieť Radoslav Procházka, nováčikmi sú Patrik Palša, Vieroslav Júda a Monika Jurčová.

Okrem nich tiež kandidujú Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Dagmar Fillová, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Michal Matulník, Peter Melicher, Soňa Mesiarkinová, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Peter Straka, Robert Šorl a Marek Tomašovič.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Viac k témam: Národná rada SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Naživo: Tretia voľba kandidátov na ústavných sudcov v parlamente © SITA Všetky práva vyhradené.