gtag('config', 'UA-130501671-1');

BRATISLAVA/TRNAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Takmer 11 kusov napodobenín gélových vložiek do topánok známej značky odhalili colníci v Dunajskej Strede pri kontrole zásielky z Číny. Smerovať mala na maďarský trh. Gélové vložky boli síce podobné originálnym, no cena a balenie tomu nezodpovedali.

O postupe rozhodne majiteľ ochrannej známky

Colníci tovar zaistili a majiteľ ochrannej známky potvrdil, že ide o falzifikáty. Práve on teraz rozhodne o ďalšom postupe.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Colného úradu Trnava Iveta Zlochová, má možnosť vyjadriť sa, či súhlasí so zničením tovaru, alebo podá návrh na súd vo veci falšovania ochrannej známky. Ak by sa fejky predali ako originálne výrobky, ich hodnota by sa vyšplhala na 160-tisíc eur.

Môžu byť nevhodné pre zdravie

Originálna technológia módnych gélových vložiek do topánok býva zväčša vyvinutá tak, aby účinne tlmila nárazy a vibrácie na chodidlá a udržiavala ich suché. Falzifikáty takéto možnosti spotrebiteľovi neponúknu a svojím vyhotovením, kvalitou alebo zložením môžu byť nevhodné pre zdravie.

Pre spotrebiteľa je veľmi ťažké rozpoznať originál od falzifikátu. Napodobeniny môžu totiž na prvý pohľad vyzerať ako originály, zákazníkovi pri ich nákupe však môže napovedať cena, balenie, prípadne druh predajne, v ktorej sa ponúkajú.

Osobe, ktorá porušila zákon o presadzovaní práv duševného vlastníctva, môže uložiť colný úrad pokutu od 3 000 eur do 67 000 eur podľa závažnosti a druhu porušenia. Za opakované porušenie uloží colný úrad pokutu až do výšky 135 000 eur.

Viac k témam: colníci, falzifikát
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Colníci kontrolovali zásielku z Číny, objavili falzifikáty gélových vložiek do topánok © SITA Všetky práva vyhradené.