BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Na konferencii Jarná ITAPA 2019 odznelo niekoľko závažných odporúčaní do budúcnosti.
„Nie je ľahké vyrovnať sa s výzvami štvrtej priemyselnej revolúcie. Ak technologická zmena nenaplní očakávania, môže mať rušivý vplyv na hospodársku bezpečnosť,” upozornil na konferencii ITAPA koordinátor pre ekonomické a environmentálne aktivity OBSE Vuk Žugić. OBSE je organizácia, ktorá aj v minulosti kládla dôraz na zvyšovanie bezpečného prostredia, nielen na ekonomický rast. A tak ako v minulosti sa angažovala v rôznych miestach konfliktov v Európe, dozorovala transparentnosť a korektnosť vo voľbách, či podporovala protikorupčné praktiky, tak aj dnes chce byť nápomocná pri výzvach, ktoré vyplývajú z digitálnej transformácie. Podľa Žugića ide napríklad o dodržiavanie etických štandardov a transparentnosti, pokiaľ ide o využívanie umelej inteligencie, alebo ochranu verejných výdavkov vďaka debyrokratizácii. Organizáciu v tomto roku vedie práve Slovensko. Už v júni pripravuje samostatnú konferenciu o kybernetickej bezpečnosti.
Ďalšia výzva, ktorá sa dotkne všetkých
„V prípade, ak nebudeme ľudí digitálne vzdelávať, jedného dňa sa zobudíme a budeme mať na Slovensku armádu nezamestnaných. Preto som rád, že sme v spolupráci s IT Asociáciou Slovenska už v roku 2017 rozbehli Digitálnu koalíciu, ktorej cieľom je mobilizovať zlepšovanie digitálnych zručností občanov,” upozornil na konferencii ITAPA vicepremiér pre informatizáciu Richard Raši. Reagoval na štúdiu Svetového ekonomického fóra „The Future of Jobs“, podľa ktorej povedie automatizácia vo svete v nasledujúcich rokoch k zániku 75 miliónov pracovných miest, no vytvorí aj potenciál pre vznik nových 133 miliónov pozícií, teda takmer dvojnásobku. Podľa aktuálnych odhadov je pomer ľudskej práce a techniky 71 % ku 29 % na vykonanie jednej úlohy. Už v roku 2022 sa má tento pomer zásadne zmeniť – 58 % času má mať človek a 42 % technika. Podľa odhadov Svetového ekonomického fóra bude nejakú formu preškolenia potrebovať viac ako polovica pracovníkov (54 %).
Nový vietor
Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) čelila od svojho vzniku v roku 2009 viackrát kritike za nízke tempo zavádzania nových služieb občanom. Generálny riaditeľ NASES Peter Ďurica predstavil prvé výsledky od začatia transformácie tejto inštitúcie v novembri 2018 „Víziou NASES je byť kontinuálne stabilným, dôveryhodným a efektívnym poskytovateľom služieb a vedieť pružne reagovať na legislatívne zmeny, nové požiadavky e-Governmentu a potreby zákazníkov,“ povedal P. Ďurica.
Na konferencii Jarná ITAPA 2019 vyše 70 expertov zo Slovenska i zahraničia predstavilo aj inovatívne riešenia z oblasti smart cities, inteligentnej dopravy, ale aj dátového štátu.
Viac informácií, nielen o programe, sa dozviete na www.itapa.sk.
O ITAPA: Podujatia ITAPA (Information Technologies & Public Administration – Informačné technológie a verejná správa) už 18. rok prinášajú nové impulzy a inšpirácie pre slovenský eGovernment, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých prestížnych akcií. Medzi najvýznamnejšie patrí konferencia Jarná ITAPA, ktorá sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania a jesenný dvojdňový medzinárodný kongres ITAPA. Ten sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta, pričom sa radí medzi najvýznamnejšie akcie svojho druhu. Cieľom ITAPA je vytvárať nezávislú platformu, na ktorej kľúčoví predstavitelia štátu a biznisu diskutujú a predstavujú inšpiratívne nápady a projekty z oblasti digitalizácie spoločnosti. Každoročne sa ho zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné médiá.
Inzercia
Viac k témam: ITAPA, Jarná ITAPA 2019, konferencia
Zdroj: Webnoviny.sk – Odkaz ITAPA: Nezvládnutie digitálnej transformácie môže ovplyvniť hospodársku bezpečnosť Európy © SITA Všetky práva vyhradené.