BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Predčasné parlamentné voľby v roku 2006 otvorili strane Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) cestu k moci.
Strana získala 29,14 percenta platných hlasov. Bolo to historický prvé volebné víťazstvo Smeru. Druhá skončila Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ-DS) so ziskom 18,35 percenta hlasov a tretia skončila Slovenská národná strana (SNS), ktorá získala 11,73 percenta.
Predčasne voľby vyhlásil zastupujúci predseda Národnej rady SR Béla Bugár na sobotu 17. júna 2006 po rozpade druhej vlády Mikuláša Dzurindu, keď SDKÚ-DS odmietla uzavrieť zmluvu s Vatikánom o výhrade vo svedomí a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) opustilo vtedajšiu koalíciu (SDKÚ-DS, SMK, KDH a ANO). Tieto júnové voľby boli historicky prvé jednodňové parlamentné voľby na Slovensku.
Koalícia Smer-SD, SNS a HZDS
Okrem Smeru-SD, SDKÚ-DS a SNS sa do parlamentu dostala aj Strana maďarskej koalície (SMK), Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).
Po voľbách Smer vytvoril novú vládnu koalíciu so Slovenskou národnou stranou, ktorú v tom čase viedol Ján Slota, a Mečiarovou Ľudovou stranou – Hnutie za demokratické Slovensko. Premiérom sa stal predseda Smeru Robert Fico a vo vláde Smer 4. júla 2006 obsadil väčšinu ministerských kresiel. Na kreslo ministra vnútra vtedy prvýkrát zasadol aj jeho blízky spolupracovník Robert Kaliňák (Smer-SD).
Strana Smer – Sociálna demokracia sa spoločne s koaličnými partnermi ujala vlády v ekonomicky priaznivom období, ktoré Slovensku po rokoch priniesli reformné opatrenia predchádzajúcich dvoch vlád Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). V novembri 2005 krajina vstúpila do takzvanej „čakárne na euro“ – európskeho systému výmenných kurzov ERM II. Kurz slovenskej koruny sa posilňoval.
Oslabenie vtedajšej slovenskej meny
Po predčasných parlamentných voľbách sa dočasne oslabila vtedajšia slovenská mena, proti čomu na trhu zasahovala aj Národná banka Slovenska (NBS).
Po deklarácii premiéra Roberta Fica o jednoznačnej podpore vstupu Slovenska do eurozóny sa situácia upokojila a koruna opäť posilňovala. Slovensko prijalo spoločnú európsku menu 1. januára 2009. V prvej vláde Roberta Fica prišla neskôr o ministerstvo životného prostredia Slovenská národná strana, ktorá čelila kauze netransparentného predaja emisných kvót.
V roku 2009 premiér rezort Slovenskej národnej strane odobral a do konca volebného obdobia ho riadila strana Smer. Ministerstvo životného prostredia nakoniec Ficova vláda k 30. júnu 2010 zrušila. Obnovila ho až nasledujúca vláda Ivety Radičovej, ktorá vzišla z riadnych parlamentných volieb v roku 2010.
Iveta Radičová premiérsky post od Roberta Fica prevzala 8. júla 2010.
Viac k témam: Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Predčasné parlamentné voľby v roku 2006 otvorili strane Smer-SD cestu k moci © SITA Všetky práva vyhradené.