gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.7.2019 (Webnoviny.sk) – Vyjednávači Spojených štátov a predstavitelia afganského militantného hnutia Taliban finišujú rokovania o tom, kedy a za akých podmienok odídu z Afganistanu americkí vojaci a vojaci NATO. Plánovaný odchod vojsk už dlhšie spomína americký prezident Donald Trump.

Prizvanie Talibanu, hoci ide o hnutie s bohatou históriou vraždených útokov proti americkým vojakom a afganským predstaviteľom aj civilistom, sa začalo už dávnejšie spomínať v amerických diplomatických kruhoch ako nevyhnutnosť, ak chcú Američania dospieť k dohode o budúcnosti Afganistanu, ktorá nebude len na papieri, ale bude sa aj realizovať.

Ako vo štvrtok médiám prezradil jeden z hovorcov Talibanu Suhail Šahín, nezhody medzi USA a Talibanom stále pretrvávajú v otázke, kedy presne majú Američania a ďalšie zahraničné jednotky z Afganistanu odísť.

Taliban by si prial, aby to bolo čo najskôr, Američania požadujú viac času. Stredajšie rokovania sa podľa Šahína pretiahli do neskorých nočných hodín a pokračovať budú aj vo štvrtok.

Viac k témam: americkí vojaci, NATO, Spojené štáty americké, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Američania plánujú stiahnuť svojich vojakov z Afganistanu, o podmienkach rokujú aj s Talibanom © SITA Všetky práva vyhradené.