gtag('config', 'UA-130501671-1');

4.7.2019 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump obvinil Čínu a Európu z toho, že hrajú „veľkú hru manipulácie mien„. Vyhlásil, že USA by mali postupovať rovnako.

Šéf Bieleho domu na Twitteri v stredu napísal, že ak Amerika nebude konať, krajina naďalej bude „hlupákom, ktorý nečinne sedí a zdvorilo pozoruje, ako iné krajiny pokračujú vo svojich hrách, ako to robili celé roky„.

Posúvanie hodnoty meny nadol

Trumpov vlastný rezort financií však v máji dospel k záveru, že nijaké krajina nenaplnila kritéria, na základe ktorých by mohla byť označená za menového manipulátora.

Krajina sa považuje za manipulátora, ak hodnotu svojej meny posúva nadol, aby zlacnila svoj export a zdražila dovoz zo zahraničia.

Trumpovo vyjadrenie nemalo vplyv na devízový trh

Zdalo sa, že Trumpovo vyjadrenie na Twitteri nemalo vplyv na devízový trh. Situácia by sa však pravdepodobne zmenila, ak by minister financií Steven Mnuchin začal hroziť, že použije menovú manipuláciu.

Rezort financií ma mandát na komentovanie hodnoty dolára a na realizáciu intervencií nákupmi alebo predajmi dolárov na devízovom trhu.

Deficit zahraničného obchodu USA sa prehĺbil

Deficit zahraničného obchodu USA sa v máji prehĺbil na päťmesačné maximum, pričom politicky citlivé schodky v obchode s Čínou a Mexikom sa zväčšili.

Americké ministerstvo obchodu v stredu informovalo, že májový deficit sa zvýšil o 8,4 percenta na sumu 55,5 mld. USD, ktorá je najvyššia od decembra minulého roka.

(1 EUR = 1,1293 USD)

Viac k témam: americký prezident, Čína, Európa, mena, svetové devízové trhy
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump obvinil Európu a Čínu z manipulovania meny a vyhlásil, že USA by mali postupovať rovnako © SITA Všetky práva vyhradené.