27.8.2019 (Webnoviny.sk) – Nedávno zmenené pravidlá pre výstavbu rodinných domov napokon nezahŕňajú očakávané sprísnenie požiadaviek. Združenie výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) to považuje za dobrú správu nielen pre vlastníkov rodinných domov, ale aj pre budúcich staviteľov, vrátane tých, ktorí sa od 2. septembra môžu uchádzať o dotáciu vo výške 8-tisíc eur na domy s takmer nulovou potrebou energie.

Po júlovej revízii normy o tepelno-technických vlastnostiach stavebných konštrukcií a budov tak požiadavky na energetickú náročnosť ostávajú bez zmeny.

Požiadavky pre energetickú triedu A0

Podľa združenia naďalej platí, že všetky budovy postavené po 31. decembri 2020 budú musieť spĺňať požiadavky pre energetickú triedu A0. Avšak nároky na obvodový plášť zostanú bez sprísnenia, teda vplyvu, napríklad, na ich hrúbku. Projektanti sa so situáciou budú môcť vysporiadať efektívnejšie, a to napríklad s využitím alternatívnych zdrojov energie.

Požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti jednotlivých čast obvodového plášťa budovy, ktoré mali platiť od roku 2021, boli nastavené za predpokladu neustáleho zvyšovania cien energií a nepretržitého technologického vývoja stavebných materiálov a boli zakomponované do pôvodného znenia normy ešte v roku 2012. Tieto predpoklady sa nenaplnili a k sprísneniu neprišlo.

„Oceňujeme, že zmena normy reflektuje aktuálnu situáciu a prináša zmiernenie pôvodne zamýšľaných normových požiadaviek na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových konštrukcií. Záväznými naďalej zostávajú doterajšie normové hodnoty,“ povedal predseda ZVMM Martin Mihál. Sprísnenie požiadaviek by znamenalo neefektívne predraženie stavieb.

„V tejto súvislosti je vhodné spomenúť, že plánované zvýšenie požiadaviek, ktoré zodpovedalo 8 až 10 centimetrom zateplenia, by ušetrilo na niektorých typoch rodinných domov len okolo 3 % energie,“ uviedol Mihál.

Zvýšený podiel obnoviteľných zdrojov energie

Dosiahnutie požiadaviek na budovu s takmer nulovou potrebou energie však nie je viazané iba na tepelnoizolačné vlastnosti stavebných konštrukcií stien, striech, podláh a okien.

„Na dosiahnutie kritérií budovy s takmer nulovou potrebou energie je potrebné uplatniť zvýšený podiel obnoviteľných zdrojov energie, vetracie systémy so spätným získavaním tepla, moderné technické zariadenia budov používajúce takú kombináciu energetických nosičov, ktorá zabezpečí minimálnu potrebu energie pre jednotlivé kategórie budov,“ upozornil profesor Ivan Chmúrny zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity.

Moderné murovacie materiály majú podľa podpredsedu ZVMM Gabriela Szöllösiho veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré s rezervou spĺňajú súčasné normové požiadavky na obvodové steny aj bez dodatočného zateplenia.

„To znamená, že sú vhodné aj na stavbu domu s takmer nulovou potrebou energie. Pridávať k ním ďalšie tepelnoizolačné vrstvy alebo zväčšovať hrúbku murovacích materiálov nad 50 cm je neefektívne. Oveľa účelnejšie je zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov energie,“ dodal Szöllösi.

Členmi Združenia výrobcov murovacích materiálov sú spoločnosti Ipeľské tehelne, a. s., Lučenec, Leier Baustoffe SK, s. r. o., Bratislava, PORFIX – pórobetón, a. s., Zemianske Kostoľany, Wienerberger, s. r. o., Zlaté Moravce a Xella Slovensko, spol. s r. o., Šaštín – Stráže. Zamestnávajú spolu takmer sedemsto ľudí a v roku 2018 vyprodukovali vyše 1,5 milióna kubických metrov murovacieho materiálu.

Viac k témam: energia, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Združenie výrobcov murovacích materiálov
Zdroj: Webnoviny.sk – Pravidlá pre výstavbu rodinných domov sa zmenili, ale prísnejšie energetické požiadavky nezahŕňajú © SITA Všetky práva vyhradené.