13.9.2019 (Webnoviny.sk) – Téma sociálnych a daňových balíčkov v koalícii stále nie je uzavretá. Tvrdí to predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý sa s koaličnými partnermi v piatok stretol, primárne sa však venovali mimoriadnej schôdzi k vyslovovaniu dôvery premiérovi Petrovi Pellegrinimu.

K návrhom, ktoré budú mať vplyv na štátny rozpočet, by sa podľa neho mali ešte stretnúť aj s ministrom financií Ladislavom Kamenickým. Zopakoval však, že návrh na zvyšovanie spotrebnej dane na cigarety SNS nepodporí.

Dopady na rozpočet sú vyčíslené

Ako povedal na piatkovom brífingu Danko, samotná SNS však korigovala svoje návrhy tak, aby ich dopad na štátny rozpočet nebol výrazný. Priznal pritom, že pôvodné návrhy národniarov boli prestrelené, možno však za tým hľadať úmysel.

„Pri návrhoch, ktoré sme dali, priznám sa, sme buchli do podateľne niečo, čo má miliardové dopady, ale len preto, aby si uvedomili koaliční partneri, že aj my chceme robiť svoju politiku,“ tvrdí.

Momentálne sú však vyčíslené dopady návrhov SNS podľa neho nižšie ako pri návrhu Mosta-Híd na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. Tým reagoval aj na vyjadrenie šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára, že niektoré návrhy zrejme bude treba okresať, aby v rozpočte nevznikla príliš veľká sekera.

„My sme sa dohodli na nejakom dopade na štátny rozpočet, ktorý je ešte menší, ako má opatrenie Bélu Bugára. Béla Bugár si musí takisto urobiť korekciu svojho opatrenia, keď toto vyhlásil,“ povedal Danko.

Slabá efektivita výberu DPH

O koaličných návrhoch na zmeny v sociálnej a daňovej oblasti tak budú vládne strany ešte rozprávať. „Musí byť koaličná rada a musíme si povedať, aký je možný dopad. Musí prísť minister financií, premiér a musia povedať aj oni svoj postoj. Ja neviem, čo znesie štátny rozpočet z hľadiska dopadu pri tých veciach,“ dodal predseda SNS Andrej Danko.

Zároveň naznačil rezervy, odkiaľ by sa rozpočtu dalo pomôcť. Upriamil pozornosť na správy o slabej efektivite výberu dane z pridanej hodnoty, rezervy vidí aj v systéme odmeňovania v štátnej správe.

Šéf národniarov pritom aj na piatkovej tlačovej konferencii pokračoval vo svojich úvahách o potrebnom napumpovaní peňazí do infraštruktúrnych projektov. Zopakoval, že na zvyšovaní verejného dlhu, keď sa cez neho budú financovať veľké štátne projekty, nevidí nič zlého.

Viac k témam: štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Dankova SNS okresala svoje návrhy a ich vplyv na štátny rozpočet je nižší ako opatrenia Mosta-Híd © SITA Všetky práva vyhradené.