gtag('config', 'UA-130501671-1');

26.6.2022 (Webnoviny.sk) – Múzeum Spiša odhalí v posledný júnový deň prvú časť novej expozície s názvom Príroda Spiša. Jej súčasťou sú aj interaktívne 3D prvky.

Múzeum prešlo v rokoch 2015 – 2016 rozsiahlou rekonštrukciou, čo podľa jeho riaditeľky Zuzany Krempaskej znamenalo aj zrušenie pôvodných a zároveň prípravu nových expozícií.

V roku 2021 bola podľa jej slov úspešne ukončená realizácia expozície História Spiša a vďaka zabezpečeným finančným prostriedkom bude v tomto roku sprístupnená aj prvá časť spomínanej expozície.

Je zdrojom nových poznatkov, ale aj obohatením pre návštevníkov z regiónu, celého Slovenska či zahraničia,“ poznamenala.

Prekvapenia expozície

Prvé miestnosti novej expozície prekvapia podľa Krempaskej návštevníkov témou, obsahom aj výtvarným riešením.

Prírodovedná expozícia sa začína netradične prezentáciou histórie múzejníctva na Spiši a prvého Paltzmannovho múzea v Spišskej Novej Vsi. Inštalácia originálnych zbierok z múzea rodiny Csákyovcov umožňuje nahliadnuť do ich kaštieľa v Hodkovciach. Poznatky o múzeách a osobnostiach prírodovedy a múzejníctva Spiša získajú návštevníci vďaka obsahu multimediálneho infokiosku,“ vysvetlila.

Druhá miestnosť predstavuje prvé unikátne prírodovedné zbierky Múzea Spiša a rôznorodosť jeho zbierkových fondov, ktoré sú prezentované ako kabinet prírodnín z geologických, paleontologických, botanických a zoologických zbierok múzea.

Tretia miestnosť tvorí interaktívny vstup do hlavnej časti expozície a návštevníkovi predstavuje Spiš a jeho geomorfologické celky. Dominantným prvkom miestnosti je interaktívna 3D mapa Spiša.

Príprava prednášky

Kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja sprístupní expozíciu vo štvrtok 30. júna o 14:00.

V predvečer jej otvorenia, v stredu 29. júna o 16:30 pripravilo múzeum pre všetkých milovníkov prírody a histórie prednášku v rámci formátu O prírode v pivničke s názvom „Kabinety kuriozít a ich význam pri vzniku prírodovedných múzejných expozícií“.

Význam prírodovedných kabinetov priblíži paleontologička a geologička Moravského zemského múzea v Brne Růžena Gregorová.

Financovanie projektu

Projekt Príroda Spiša I z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia vo výške takmer 56-tisíc eur, spolufinancovaný bol Košickým samosprávnym krajom sumou takmer 14-tisíc eur.

Ten zároveň poskytol 45-tisíc eur na doplnenie interaktívnej mapy Spiša v novej expozícii v rámci internej výzvy Tradície inšpirujú inovácie.

Viac k témam: Expozícia, Rekonštrukcia, Výstava
Zdroj: Webnoviny.sk – V Múzeu Spiša odhalia prvú časť novej expozície venovanej miestnej prírode © SITA Všetky práva vyhradené.