gtag('config', 'UA-130501671-1');

1.5.2023 (SITA.sk) – Nedávne personálne zmeny na vrcholových pozíciách ruskej armády, ktoré nariadil ruský vodca Vladimir Putin, podľa analytikov naznačujú, že to môže brzdiť jeho vojnové ciele.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) konštatuje, že Putinov sklon k rotácii personálu tak, že žiadny veliteľ nemôže hromadiť politický vplyv, vedie k „neorganizovanejšej“ a menej efektívnej armáde. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

V armáde sa vytvorili frakcie

Analytici v ISW tvrdia, že povyšovaním, degradovaním a opätovným povyšovaním sa v armáde vytvorili frakcie, ktorých velitelia sa snažia zachovať svojich vojakov, a teda aj svoj osobný vplyv, tým, že ich nebudú posielať do oslabených častí frontovej línie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Velitelia pravdepodobne manévrujú medzi zachovaním svojich síl a podporou súčasných Putinových operačných cieľov, pričom niektorí zvažujú jedno cez druhé v snahe zachovať si Putinovu priazeň,“ uvádza inštitút vo svojej správe o vojne na Ukrajine.

Degradácia namiesto prepustenia

Putin skôr degraduje, ako prepúšťa vojenských lídrov, aby ich „povzbudzoval, aby sa snažili znovu získať jeho priazeň“, tvrdí tiež ISW.

Táto taktika síce môže byť užitočná na udržanie autoritatívnej vlády v Kremli, je však „rušivá“ pre snahy o velenie armáde a vedie k „návratu predtým degradovaných veliteľov, ktorí vážne zlyhali“.

Výsledok ukrajinskej protiofenzívy pravdepodobne určí, ktorú frakciu armády sa ruský prezident rozhodne uprednostniť, píše sa tiež v správe.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Putinove metódy robia ruskú armádu neorganizovanejšou a menej efektívnou, tvrdia americkí analytici © SITA Všetky práva vyhradené.