gtag('config', 'UA-130501671-1');

7.8.2023 (SITA.sk) – V reakcii na aktiváciu mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie (EÚ) zo strany Slovinska pre povodne a zo strany Cypru pre lesné požiare Francúzsko posiela dva bagre a Nemecko vyšle dva prefabrikované mosty, dva bagre a príslušný personál.

Pomáhajú aj Atény

V pondelok o tom na svojej internetovej stránke informovala Európska komisia (EK) a dodala, že program EÚ Copernicus už vytvoril niekoľko máp postihnutých oblastí.

Po žiadosti Cypru o pomoc v boji proti ničivým lesným požiarom na ostrove EÚ mobilizuje dve lietadlá na boj proti požiarom Canadair z rezervy civilnej ochrany EÚ v Grécku. Atény okrem toho Cypru prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany EÚ posielajú 20 ton tekutého spomaľovača horenia.

Nepriaznivé počasie pretrváva

V reakcii na ničivé záplavy v Slovinsku a nepoľavujúce lesné požiare na Cypre EÚ nepretržite pracuje na nasmerovaní núdzovej pomoci. Ďakujem Nemecku a Francúzsku za ich rýchlu odpoveď,“ uviedol eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Podľa slovinských úradov povodňová situácia v krajine je najhoršia v jej nedávnej histórii. Potvrdené boli obete na životoch a tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy, aby utiekli pred záplavami. Nepriaznivé počasie pritom pretrváva a rieky po celej krajine sú rozvodnené.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Povodne v Slovinsku (fotografie)

Viac k témam: Civilná ochrana, Extrémne počasie, lesné požiare na Cypre, Povodne v Slovinsku
Zdroj: SITA.sk – Povodne v Slovinsku a lesné požiare na Cypre stále pretrvávajú, Únia mobilizuje pomoc (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.